Fekal bakterilerde akridin oranj ve yüksek gerilim etkisiyle ortaya çıkan biyolojik değişiklikler
The biological effects of acridine orange and high voltage on fecal bacteria
  1. Tez No: 318665
  2. Yazar: SEDA YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma da Çukurova Üniversitesi Çamlıtepe lojmanları kanalizasyon suyundan izole edilen bakteri örnekleri identifiye edildikten sonra (E.coli, Citrobacter spp., Klebsiella spp. ve Proteus spp.) değişik karbonhidratlar (maltoz, sakkaroz, laktoz, mannitol) kullanılarak, bakteriler üzerine toksik etki sınırının hemen altındaki konsantrasyonlarda (50, 100 ve 250 µg) Akridin oranj uygulanarak ve 5, 10 ve 20 saniyelik sürelerde elektrik akımı verilerek bakterilerde normale gore meydana gelen biyolojik değişiklikler araştırılmıştır. Ek olarak akridin oranj ve elektrik akımlarının seçilen bakterilerin antibiyotik dirençliliği üzerine olan etkileri araştırılmıştır. Araştırmaların sonunda bazı bakterilerde değişim olmazken bazı bakterilerde antibiyotik dirençliliği ve karbonhidratlara etki üzerine kayda değer değişiklikler meydana gelmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the biological changes which occurred compared to normal conditions have been studied by using various carbohydrates (maltose, saccharose, lactose, mannitol), applying acridine orange on bacteria in concentrations which are just below toxic effect limit (50,100, and 250 µg) and exposing them to electric currents in 5, 10, and 20- second periods after identifying the samples of bacteria (E.coli, Citrobacter spp, Klebsiella spp. and Proteus spp.) isolated out of sewage water of Çukurova University, Çamlıtepe residence. In addition, the effects of acridine orange and electric currents on resistance of the selected antibiotics have been studied. As a result, while no change occurred in some bacteria, there were significant changes in some other bacteria on antibiotic resistance and their effects on carbohydrates.