Coğrafi bilgi sistemlerine altlık oluşturan GPS verilerinin, farklı yerlerde ve zamanlarda yapılan ölçülerinin hassasiyetinin ve doğruluğunun irdelenmesi, karşılaşılan sorunlar ve çözüm yollarının saptanması
Sensivity and accuracy analysis of different environmental and temporal measurements of the GPS values forming a basis for geographic information systems problems encountered, and determination of solutions
- Tez No: 318671
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ YEĞİNGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada Global Positioning System (GPS) ölçümlerinde karşılaşılanhatalardan çok yolluluk (yansıma) hatasının F (Forward) modelinin noktakonumlarına etkisi araştırılmıştır. Çalışma ağı ITRF-96 koordinatları bilinen 1Türkiye Ulusal Temel GPS Ağı (TUTGA) ve 2 adet C3 derece Nirengi noktalarıile bunlarla birlikte bir ağ oluşturacak test alanının yakınındaki bir yerde testnoktası ile oluşturulmuştur. Test noktasının konumunun tespiti sırasında mümkünolduğunca deney alanına yakın, deney ortamındaki yansımadan etkilenmeyecekve gökyüzünü açık olarak görebilecek bir nokta olmasına dikkat edilmiştir. Ağıngeometrik yapısı geniş açılı ve kısa (S
Özet (Çeviri)
In this study, effects of multipath (reflection) on the spot positions of F(Forward) model, which is one of the errors encountered in Global PositioningSystem (GPS) measurements is researched. Network ITRF-96 has been formed of 1Turkish National Basic GPS Net (TUTGA), and 2 C3-degree triangulation pointswith a test point nearby the test area that would form a net together with them. Indetermination of the position of the test point; such a point where is close to the testarea that would look towards the sky widely and not be affected by reflection in thetest environment as far as possible has been considered. Geometrical structure of thenet has been designed in such a manner that would form obtuse-angled and shortedges (S