Paydaş görüşlerden hareketle Adana ilinde serbest tarım danışmanlığı sisteminin değerlendirilmesi
Evaluation of free agriculture system in Adana with common aspects
- Tez No: 318672
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK BOSTAN BUDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışma, tarımsal yayım ve danışmanlık hizmetinin amaçlarını, sistemin ne derece uygun olarak işlediğini, tarımsal yayım ve danışmanlık hizmetini vermekle yetkilendirilmiş olan kişi ve kurumlardan bu hizmeti vermekle yükümlü olan ve sorumluluk alan serbest tarım danışmanlarının paydaş fikirlerden yola çıkarak, yönetmeliğe uygun olarak ne derece tarımsal yayım ve danışmanlık hizmetini yerine getirdiklerini ve serbest tarım danışmanlarının genel sorunlarını ortaya koymak adına hazırlanmıştır. Araştırmada elde edilen veriler Adana ili içerisinde hizmet veren ve 50 serbest tarım danışmanı, 50 ilaç bayi sorumlusu, 50 danışmanlık hizmeti alan çiftçi ve danışmanlık hizmeti almayan 50 çiftçiye, her grup için ayrı olarak hazırlanmış anketlerin yüz yüze yapılması ile elde edilmiştir.Araştırma sonucuna göre, üreticilerin, zirai ilaç bayi sorumlularının ve serbest tarım danışmanlarının sosyo-demografik özellikleri, tarım danışmanları ve STD sistemine bakış açıları incelenmiştir. Tarım danışmanları ve STD hizmeti hakkındaki düşünceleri ortaya konulmuştur. Serbest Tarım Danışmanlığı hizmeti ülkemizde uygulanmaya başlandıktan sonra ülke tarımına önemli katkı sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
This study was prepared in order to show general problems of free agriculture consultants and their performance in accordance with guideline. It is based on common aspects of free agriculture consultants that take responsibility for this consultant service and agricultural extension from related institutions or personnel. Also this study refers the aims of agricultural extension and consultant service and how efficiently works system?s itself. All data were obtained over face to face surveys that were prepared differently for each group. Each group was categorized as 50 free agriculture consultants, 50 agricultural pesticide distributor, 50 farmers that receive consultant service and 50 farmers that do not receive consultant service in Adana province.According to results of studies, it was analyzed as socio-demographic characteristics of free agriculture consultants and agricultural pesticide distributers also their aspects to STD system and Agricultural consultants. And it was presented their ideas related to this issue.Free agricultural consultancu services contributed significantly to agriculture in our country after implementation.