Doğu Akdeniz bölgesinde karpuz yetiştirilen bazı alanlarda karpuz mozayik virüs (Watermelon Mosaic Virus-2)'nün biyolojik, serolojik ve moleküler olarak belirlenmesi
Biological, serological and molecular identification of watermelon mosaic virus (WMV-2) some growing watermelon fields in East Mediterranean region
- Tez No: 318670
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHARREM ARAP KAMBEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Çalışma, Adana İli ve çevresinde örtü altı ve açık alanda yetiştirilen karpuzlarda WMV-2'nin varlığının serolojik, biyolojik ve moleküler yöntemler kullanılarak saptanması ve tanılanması amacı ile 2010-2012 yılları arasında yürütülmüştür.Araziden toplanan ve virüslü olduğundan şüphenilen bitkiler ELISA yöntemi ile testlenmiş ve toplanan örnekler içerisinde hastalık oranı % 46.7 olarak hesaplanmıştır.Yapılan mekanik inokulasyon çalışmalarında WMV-2 bulaştırılan indikatör bitkilerde beklenen simptomlar gözlenmiştir.WMV-2 ile infekteli bitkilerin total RNA'ları, RT-PCR çalışmalarında kullanılmış ve 408 bp büyüklüğe sahip band elde edilmiştir. PCR ürünleri agaroz jel elektroforez ile test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study, biological and molecular detection of WMV-2 growing watermelon in fields between 2010 and 2012.Collected samples that suspicious infected virus of plants were firstly tested with ELISA and infection ratio was determined as 46.7 % WMV-2. Positive one of them was coded and used for mechanical inoculation.The study of mechanical inoculation WMV-2 infected indicator plants to the expected presence of symptoms was observed.Total RNA extraction was done from WMV-2 infected test plants and used for RT-PCR method. DNA bands were observed in respected sizes after the PCR products were tested in agarose gel electrophoresis.