Faktör analizi yöntemlerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi ve hayvancılık denemesine uygulanışı
Examining factor analyses methods comparatively and applying to animal husbandry trial
  1. Tez No: 318686
  2. Yazar: YADİGAR POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. G. TAMER KAYAALP
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bu tez çok değişkenli istatistiksel teknikler içerisinde yer alan faktör analizi ve faktör analizi yöntemlerini karşılaştırmalı olarak incelemek ve hayvancılık alanında yapılan araştırmalarda kullanımını göstermek amacıyla yapılmıştır. Faktör analizi ve faktör analizi yöntemleri detaylı olarak açıklanmaya çalışılmış, analizin yapılması SPSS paket programında adım adım gösterilmiştir. Faktör analizi yöntemlerinin uygulaması, Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü'nde yapılan bir çalışmadan elde edilen veriler kullanılarak yapılmıştır.Farklı besi denemesine tabi tutulan kuzulardan elde edilen verilere uygulanan faktör analizi sonuçlarında üç faktör tespit edilmiş ve bu faktörlerin toplam varyansın Temel Bileşenler yönteminde %77.478'ini, Ağırlıksız En Küçük Kareler yönteminde %74.620'sini, Temel Eksen yönteminde %74.619'unu, Alfa Faktörü yönteminde %74.608'ini ve Görüntü Faktörü yönteminde ise %71.647'sini açıkladığı tespit edilmiştir. Ayrıca 4 faktör bulma yönteminde de 1.faktör yağ faktörü, 2.faktör kas faktörü ve 3.faktör kemik faktörü şeklinde adlandırılmıştır. Ancak Görüntü Faktörü yönteminde değişkenlerin faktörlerdeki dağılımındaki farklılıklardan dolayı böyle bir gruplandırma ve adlandırma yapılamamıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, factor analysis and methods for factor analysis which included in the multivariate statistical techniques were comparatively evaluated for showing investigation ofanimal husbandry. Factor analysis and factor analysis methods explained in detail and making of analysis was showed in SPSS packet programme step by step. Application of methods for factor analysis was made with use datas from studying Department of Animal Science, Faculty of Agriculture in Çukurova University.Factor Analysis had applied obtaining data of different fattening trial in subjected to lambs, three factors were determined at result of analysis. It was determined total variance of these factors from percentage of cumulative variance is %77.478 in Principal Components Analysis, %74.620 in method of Unweighted Least Squares, %74.619 in analysis of Principal Axis Factoring, %74.608 in Alpha Factoring and %71.647 in Image Factoring. Also, in the four method of finding factor, 1. Factor is fat, 2. Factor is muscle and 3. Factor is called bone. However; Variables of İmage Factoring aren?t include name of factors accordingly differences in distribution of factors.