Amik Ovası ve çevresinin sürdürülebilir alan kullanım planlaması
Sustainable land use planning of Amik Plain and surroundings area
- Tez No: 318687
- Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER YÜCEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 319
Özet
Bu çalışmada, ekolojik faktörler ve sosyo ekonomik yapı dikkate alınarak Amik Ovası ve çevresinin sürdürülebilir alan kullanım planlanma önerisinin geliştirilmesi amaçlanmıştır.Dört aşamada gerçekleştirilen çalışmanın birinci aşamasında araştırma alanı ile ilgili mevcut veriler temin edilmiş ve araştırma alanının mevcut durumu ortaya konmuştur. İkinci aşamada çok ölçütlü analiz yöntemlerinden biri olan doğrusal kombinasyon tekniği ile yedi alan kullanımları için (tarım, yerleşim, sanayi, orman, mera, korunan alanı ve rekreasyon alanı) potansiyel uygunluk haritaları oluşturulmuştur. Bu haritaların çakıştırılmasıyla bütünleştirilmiş potansiyel uygunluk haritası oluşturulmuştur. Üçüncü aşamada, bütünleştirilmiş potansiyel uygunluk haritası ile mevcut alan kullanım haritası arasındaki çelişkiler belirlenmiştir. Son aşamada ise bu veriler doğrultusunda, alanın sosyo ekonomik yapısı da göz önünde bulundurularak alanın sürdürülebilir kullanımı hedef alınarak optimal alan kullanım haritası oluşturulmuştur. Mevcut alan kullanım haritası ile optimal alan kullanım haritası çakıştırılarak çelişkiler tartışılmıştır.Optimal alan kullanım haritasına göre araştırma alanının % 63,81'i tarım, % 9,51'i yerleşim, % 0,58'i sanayi, % 13,71'i orman, % 10,80'i mera, % 0,97'si korunan alan, % 0,61'i rekreasyon alan olarak önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine sustainable land use planning of Amik Plain using ecological and social-economical structures.Four stage was on the study; The first one was determination ecological and social factors, the second one was determination of suitability in terms of the main seven land use types, i.e agriculture, settlement, industry, forest, meadow pasture, protected area, recreational area. Suitability analyses made using linear combination model, which is the one multi criteria methodology. The third stage was to determine conflicts between potential suitability land uses and optimal land use maps. The final stage was to create a model to provide sustainable land use planning of Amik plain.Based on optimal land use results, 63,81 % of land suggested for agriculture, 9,51 % of land for settlement, 0,58 % for industry, 13,71 % for forest, 10,80 % for meadow pasture, 0,97 % for protected area, 0,61 % for recreational activities.