Hatay ili tarım alanlarında önemli kültür bitkilerinde zararlı bitki paraziti nematot türleri
Plant parasitic nematode species found on important plants grown in agricultural lands in Hatay
- Tez No: 318691
- Danışmanlar: PROF. DR. İ. HALİL ELEKCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Hatay ilinde önemli kültür bitkilerinde bulunan bitki paraziti nematot türlerini araştırmak amacıyla 105 farklı alandan 2010 yılı Mayıs ? Haziran ve 2011 yılı Mart-Nisan ayları içinde turunçgil, zeytin, pamuk, buğday ve sebze ekiliş alanlarından toprak örnekleri alınmıştır. Toprak örnekleri laboratuvarda analiz edilerek bitki paraziti nematotlar elde edilmiştir.Tespit edilen türlerin tanımı, sinonimleri, görülen varyasyonlar, çalışma kapsamına giren alanlardaki yayılışı, literatürde kayıtlı olan yayılışları ve habitatları verilmiştir.Çalışmanın sonucunda Nematoda şubesi içerisinde sınıflandırılan 18 tür tespit edilmiştir. Rotylenchulus reniformis, Helicotylenchus multicintus, Merlinius brevidens ve Tylenchus semipenetrans bulunan önemli nematotlar arasında yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate plant parasitic nematode species in cultivars of agricultural area in the province of Hatay. Soil samples were taken from 108 locations within Hatay province between the May to June 2010 and March to April 2011.Soil samples were extracted in the laboratory and plant parasitic nematodes were fixed and permanently prepared for the diagnostic studies. Plant parasitic nematodes found in this study were identified and synonyms, systematic locations, distributions and habitats were given according to the literature.As a result of the study it was found 18 species in Nematode substation. Rotylenchulus reniformis, Helicotylenchus multicintus, Merlinius brevidens ve Tylenchus semipenetrans belong to important Nematode species.