Şadok (Citrus maxima (Burn) Merr.) x (şadok x mandarin (Citrus clementina hort. ex. Tanaka)) geri melez populasyonunda SSR markırları ile genetik haritalama
Genetic mapping of Citrus maxima (Burn) Merr x (C. maxima (Burn) Merr. x Citrus clementina hort. ex. Tanaka) backcross population by using SSR markers
- Tez No: 318692
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ AKA KAÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Turunçgiller dünyada ve Türkiye' de yetiştirici sayısı, üretim alanı, büyüklüğü ve üretim miktarları ile tarımda önemli bir yere sahiptir. Moleküler bitki ıslahında populasyon bireylerinde karakterler arasındaki ilişkilerin tanımlanması, genetik bağlantı gruplarının oluşturulması ve genetik haritalama önemli bir yer tutar. Yapılan bu çalışmada Fransa CIRAD`dan temin edilen Şadok (Citrus maxima (Burn) Merr.) x (Şadok x Mandarin (Citrus clementina hort. ex. Tanaka)) geri melez populasyonu kullanılmıştır. Bu haritalama çalışmasında teknik olarak polimorfizm oranının yüksek olduğu, tekrarlanabilir ve kodominant olan ve diğer tekniklere göre daha fazla bilgi içeren SSR tekniği tercih edilmiştir. Çalışmada toplam olarak 149 adet SSR primeri taranmış olup bunlardan, ebeveynler açısından polimorfik çıkan primerler tüm populasyon bireylerinde kullanılmıştır. SSR analizleri sonucunda elde edilen DNA bant profilleri değerlendirilmiş ve Mendel açılımına uyup uymadığı khi kare analizleri ile test edilmiştir. Mendel açılımına uygun sonuçları içeren SSR verileri JOINMAP 2.0 bilgisayar programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Bunun sonucunda, 47 polimorfik SSR primerinden 32 adedi genetik bağlantı haritasını oluşturmak için kullanılmıştır. Harita, markırlar arası mesafenin 8,6 cM olduğu toplamda 293,9 cM uzunluğunda olan 8 bağlantı grubu içermektedir.
Özet (Çeviri)
Citrus family has the great importance around world and Turkey considering producer amount, production area,scale and production amount. Genetic mapping, identification of the relations of individuals in a popoulation and grouping the genetic relations are being considerd as important tools for Molecular Plant Breeding. The backcross population of Citrus maxima (Burn) Merr. x (C. maxima (Burn) Merr. x Citrus clementina hort. ex. Tanaka) provided by CIRAD France was used as a material in this study. In this study the codominant SSR technique was choosen considering its? high polimorphism, reproducibility and the availability of having more information comparing other techniques. In this study, 149 SSR primers were analysed. Out of 149 primes parentally polimorfic ones were used for all individuals of population. The DNA profiles were evaluated. The profiles were tested via chi square test on the basis of compatibility of Mendels? segregation. The SSR data matching with Mendels? segregation were evaluated with the software JOINMAP 2.0. As a result out of 47 SSR primers, 32 were used for Genetic mapping. The Map consists of 8 linkage groups with total lenght; 293,9 cM and the average genetic distance between two markers is 8,6 cM.