Modeling of cylindrical helical sieve
Silindirik helisel eleğin modellenmesi
- Tez No: 318706
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM DENİZ AKÇALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada, silindirik helisel elek adı verilen sistemin performansı modellenmiştir. Analiz yöntemi analitik metottur. Eleğin matematik modellenmesi, besleme hızı, verimlilik ve etkili enerji kullanımını içermektedir. Çalışmanın diğer bir noktasında ise, karşılaştırma amaçları için eleğin deneysel bir modeli kurulmuş olup besleme hızı, verimlilik, tüketilen enerji etkin kullanımı laboratuar koşullarında ölçülmüştür. Araştırmanın sonunda, yeni bir makinenin performansını anlatan kuramsal ve deneysel parametrelerin değerleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the system called cylindrical helical sieve has been undertaken with the purpose of estimating its performance. The method of analysis has been analytical. The sieve has been modeled mathematically with respect to its flow-rate, energy use, efficiency and effectiveness. In another part of the study, an experimental model of the sieve has been set up for measuring flow-rate, energy consumed, effectiveness and efficiency for comparison purposes. In the end, a set of new semiempirical relationships has been obtained to stand for the performance of the machine, which is supposed to optimize the use of resources.