Unsur tabanlı parametrik modelleme yazılımları için mil, helis ve kam tasarımı modülü geliştirme ve uygulamaları
Development and applications of a sofware module for designing shaft, helical and cam forms for feature based parametric modeling softwares
  1. Tez No: 166095
  2. Yazar: OSMAN GÜRHAN BAYAT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CAN ÇOĞUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Ill UNSUR TABANLI PARAMETRİK MODELLEME YAZILIMLARI İÇİN MİL, HELİS VE KAM TASARIMI MODÜLÜ GELİŞTİRME VE UYGULAMALARI (Yüksek Lisans Tezi) Osman Günhan Bayat GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ AĞUSTOS 2005 ÖZET Bu tezde unsur tabanlı parametrik modelleme yazılımlarında kullanılacak bir alt program (modül) geliştirilmiştir. Modül dört kısımdan oluşmaktadır. Modülün ilk iki bölümünde dönel parçalara yönelik kolaylıklar sağlanmıştır. Çekme unsuru ile oluşturulabilecek silindirik ve/veya konik dönel parçalar tasarlanabilmektedir. İkinci bölümde ise istenilen sınır değerler arasında ikinci dereceden tek bilinmeyenli denklem eğrileri çizdirilmektedir. Bu eğriler istenilirse orta eksen etrafında döndürülerek katı parça elde edilebilmektedir. Üçüncü kısımda fiziksel olarak yay veya diş formu oluşturulabilecek helisel katılar oluşturulmuştur. Bu helisel katılar için örnek olarak dikdörtgen veya kare kesit kullanılmıştır. Son kısımda, çizimi güç olan ve standart parça kütüphaneleri içerisinde yer almayan kam modellemesi yapılmaktadır. Modelleme esnasında kolaylık sağlanabilmesi için sadece sabit hızlı kamlar üzerinde durulmuştur. Bilim Kodu : 91 Anahtar Kelimeler : Unsur Tabanlı Parametrik Modelleme, Bilgisayar Destekli Tasarım, BDT, Bilgisayar Destekli İmalat, BDÎ Sayfa Adedi : 92 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Can ÇOĞUN
Özet (Çeviri)
IV DEVELOPMENT AND APPLICATIONS OF A SOFTWARE MODULE FOR DESIGNING SHAFT, HELICAL AND CAM FORMS FOR FEATURE BASED PARAMETRIC MODELING SOFTWARES (M.Sc. Thesis) Osman Günhan BAYAT GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 2005 ABSTRACT In this thesis a sub program (module) is developed to be used in feature based parametric softwares. Module is composed of four parts. In the first two parts of module, some convenience for the users for rotary parts is provided. Cylindrical and/or conical parts which can be formed with extrusion feature can be modeled. In the second part, a second order polynomial curve with one unknown within two boundary conditions can be drawn. This curve can be used for forming solid parts by rotating around a central axis. In the third part, helical features which can be used in modeling springs and threads are formed. For the helical features, only rectangular and square sections are used. In the last part, cam profiles which their drawings are tedious and not available in standard part libraries are formed. For the sake of easiness during modeling, this part is concentrated on constant velocity cams. Science Code: 91 Key Words : Feature Based Parametric Modeling, Computer Aided Design, CAD, Computer Aided Manufacturing, CAM Page Number: 92 Adviser : Prof. Dr. Can ÇO?UN