Şev stabilitesi problemlerinin sonlu elemanlar yöntemiyle iki ve üç boyutlu analizi
Finite element analysis of slope stability problems in two and three dimensional cases
  1. Tez No: 318712
  2. Yazar: VEYSEL SÜLEYMAN YAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAHA TAŞKIRAN, YRD. DOÇ. DR. M. SALİH KESKİN, YRD. DOÇ. DR. M. ŞEFİK İMAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmada, donatısız ve geogrid donatılı model şevde PLAXIS bilgisayar yazılımı kullanılarak iki boyutlu ve üç boyutlu koşullarda sonlu elemanlar yöntemi ile sayısal çözümler yapılmıştır. Model şevde, donatısız durumdaki güvenlik sayıları bulunmuştur. Donatılı durumda ise; donatı derinliğinin, boyunun, sayısının ve donatılar arası düşey derinliğin etkisi araştı rılarak optimum donatı parametreleri elde edilmiştir.Çalışmada ayrıca donatısız ve geogrid donatılı kumlu şevlere oturan şerit temellerin taşıma kapasitesini araştırmak için PLAXIS bilgisayar yazılımı kullanılarak iki boyutlu ve üç boyutlu koşullarda sayısal çözümler yapılmıştır. Donatıların farklı derinliklerdeki etkileri araştırılıp optimum donatı derinliği elde edilmiştir. Optimum donatı parametresi kullanılarak farklı şev açısı, temel genişliği ve donatı tipleri için analizler gerçekleştirilmiştir. Elde edilen analiz sonuçları daha önce gerçekleştirilen deneysel çalışmadan elde edilen sonuçlarla (Keskin 2009)karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, FE analysis were carried out by using the FEM program PLAXIS in unreinforced and reinforced model slope. The analysis were conducted 2D and 3D under planestrain conditions. Factor of safety was obtained for the unreinforced case. For reinforced case, the effects of the parameters including the depth, lenght, number of the geogrid layers and the vertical depth between the layers were investigated and optimum parameters were obtained.Also in this study, the ultimate bearing capacity of shallaw foundations on unreinforced and reinforced sand slopes were investigated using the FEM program PLAXIS. The analysis were conducted 2D and 3D under plane-strain conditions. Effects of the different depth of the geogrid layers were investigated and optimum parameters were obtained. By using the optimum parameters, the analysis were carried out for the different slope angle, the size of the footing and the type of the geogrid layer. Analysis results were compared with the results of the model tests (Keskin 2009).