Salinivibrio sharmensis tutturulmuş Amberlit XAD-4 kullanarak katı faz ekstraksiyonu ile CD(II) ve Ni(II) iyonlarının faas ile tayini
- Tez No: 318733
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİT ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışma ağır metal belirlenmesinde yeni bir biyosorbent olarak Salinivibrio sharmensis tutturulmuş Amberlit XAD-4 kullanımı amaçlanıyor. İşlem Salinivibrio sharmensis tutturulmuş Amberlit XAD-4 kullanılarak kolon dolgu maddesi hazırlanmış ve hazırlanan bu kolon dolgu maddesi ile matriks ortamında bulunan Cd(II) ve Ni (II) iyonlarının ayrılması ve önderiştirmesi gerçekleştirilmiş ve alevli Atomik Absorbsiyon Spektroskopisi ile tayin edilmiştir. Model çözelti ortamında geliştirilen yöntem için pH, kolondaki akış hızı, eluent türü, derişimi ve hacmi, biyosorpsiyon kapasitesi, örnek çözelti hacmi, yabancı iyonların kolonda tutunmaya ve eluasyon işlemine etkisi gibi parametreler incelenmiş ve optimum koşullar tespit edilmiştir.Cd(II) ve Ni(II) için optimum tutma pH değerleri sırasıyla 5-5,5 ve 6-6,5 dir. Bu iyonlar 1 mol L-1 HCl elüsyonu ile geri alımı yapıldı ( geri kazanım % 96-100). Optimum şartlarda Cd(II) ve Ni(II) `in geri kazanma değerleri ? 95 idi. Reçinenin adsorpsiyon kapasitesi Cd(II) ve Ni(II) için sırasıyla 1360 mg g-1 ve 2175 mg g-1 olarak bulundu. Gözlenebilme sınırları Cd(II) veNi(II) için 0.42 ve 0.54 µL-1 olarak bulundu. Bazı elektrolitlerin tolerans limitleri de çalışıldı. Geliştirilen yöntemin doğruluğu, üç sertifikalı referans maddede NRCC-SLRS 4 Riverine Water(µg L-1, GBWO7604 Poplar Leaves (µg/g), DOLT-3(mg/kg) analitlerin tayini ve analit eklemeli su örneklerin analizi ile kontrol edildi. Sonuçlar sertifikalı değerler ile iyi bir uyum gösterdi.Geliştirilen yöntem, Dicle nehir suyu, trafiğin yoğun olduğu yerlerden alınan toz partküller ve tütün gibi gerçek numunelerde Cd(II) ve Ni(II) iyonlarının tayini için uygulandı
Özet (Çeviri)
The present work proposes the use of Salinivibrio Sharmensis immobilized on Amberlite XAD-4 as new biosorbent in trace metal determination.The procedure is based on the biosorption of Cd and Ni ions on a column of Amberlite XAD-4 resin loaded with dried,dead bacterial compoonents prior to their determination by flame AAS. Fort he method developed in model solution medium,the effect of analytical parameters such as pH, amount of adsorbent, eluent type and volume, flow rate of solution and matrix interference effect on the retention of the metal ions was investigatedThe optimum pH values of quantitative sorption for Cd(II) and Ni(II) were found to be 5-5.5 and 6-6.5, respectively.These metal ions can be desorbed with 1 M HCl(recovery 96-100).The sorption capacity of the resin was 0.0121 molg-1 and 0.037 molg-1 for Cd(II) and Ni(II). The detection limits for cadmium(II) and nickel(II) are 0.42 and 0.54 µL-1,respectively. The tolerance limit of some electrolytes were also studied. This procedure was applied to Cd+2 and Ni+2 determination in aqueous solutions, including river water and solid systems. In order to evaluate to evaluate the accuracy of the proposed procedure, the certified materials, NRCC-SLRS4 Riverine water, GBWO7604 poplar leaves and DOLT-3 were analyzed.