Vitreoscilla hemoglobin (VHb) geni (vgb) aktarılmış Pseudomonas aeruginosa'nın farklı koşullarda ramnolipit üretiminin araştırılması
Investigation the rhamnolipid production of Vitreoscilla hemoglobin (VHb) gene (vgb) transferred Pseudomonas aeruginosa under various condition
- Tez No: 318771
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Küresel endüstrileşme ve teknolojideki hızlı gelişmelere bağlı olarak klasik endüstri yöntemleri yerini biyoteknolojik yöntemlere bırakmaktadır. Son zamanlarda biyoteknoloji alanındaki araştırmalar, mikroorganizmalar yardımıyla atık maddelerin parçalanması ve yeni ürünlerin elde edilmesine odaklanmıştır. Bu tezde, Pseudomonas aeruginosa ile Vitreoscilla hemoglobin (VHb) geni (vgb) aktarılmış rekombinantının ramnolipit üretimi çeşitli koşullarda test edilmiştir.Sonuçlar, VHb'nin rekombinant bakteriye sükroz ve gliserol bulunan minimal besi ortamlarında ramnolipit üretimi açısından avantaj sağladığını göstermiştir. Glikoz bulunan minimal besi ortamında ise, glikozun vgb genine yaptığı baskılama, yabanıl suşun rekombinantına göre daha fazla ramnolipit üretimi gerçekleştirmesine neden olmuştur. Diğer yandan, rekombinant bakteri, peynir altı suyu ve zeytinyağı atık suyu gibi doğal ortamlarda yabanıl tipe göre daha iyi ramnolipit üretimi gerçekleştirmiştir.
Özet (Çeviri)
The biotechnology methods have been replacing the classical industrial methods because of developments in global industrilisation and technology. In the last decades, research in biotechnology is focused on degradation of waste materials and production of new products by using microorganisms. In this thesis, rhamnolipid production of Pseudomonas aeruginosa and its Vitresohcilla hemoglobin (VHb) gene (vgb) transferred recombinant was tested under various conditions.Te results showed that VHb gives the recombinant bacterium an adventage in production of rhamnolipid in the minimal media containing sucrose and glycerol. Due to glucose depressed effect on vgb, increased rhamnolipid production was observed in wild type compared to the recombinant bacterium in the media containing glucose. On the other hand, the recombinant bacteria achieved a better rhamnolipid production in comparison to the wild type in the natural media such as whey and olive oil mill wastewaters.