Institutional and spatial aspects of thermal tourism in Turkey: Nevşehir Kozaklı Thermal Tourism Center
Türkiye'de termal turizmin mekansal ve kurumsal boyutları: Nevşehir Kozaklı Termal Turizm Merkezi örneği
- Tez No: 318798
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP KAYASÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Bölümü
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu çalışmanın esas amacı Türkiye'de alternatif bir turizm türü olarak önem kazanan termal turizmin gelişiminin yasal-yönetsel açılardan ve planlama boyutunda incelenerek bu süreçte yaşanılan sorunların belirlenmesidir. Çalışma ayrıca çözüme ilişkin öneriler sunmaktadır. Termal turizmle ilgili kavramsal çerçevenin açıklanmasından sonra, termal turizm sektöründe Dünyada önde gelen ülkelerle ilgili genel bilgiler verilmektedir. Çalışma, termal turizm gelişiminin farklı boyutlarını irdelemek amacıyla iki farklı eğilim gösteren Macaristan ve Avustralya'daki termal turizm sektörü ile ilgili yönetsel organizasyon yapısı ve planlama süreçlerini detaylı olarak incelemektedir. Tez daha sonra Türkiye'deki termal turizmin gelişimini ele almakta olup Türkiye'deki termal turizmin yeterince gelişememesinin nedenleri yasal-yönetsel açıdan ve planlama boyutunda açıklanmaktadır. Son bölümde, Nevşehir Kozaklı Termal Turizm Merkezi incelenerek mevcut durum değerlendirmesi yapılmakta ve uygulamada ne tür sorunlar yaşandığı irdelenerek söz konusu problemlerin çözümüne yönelik önerilerde bulunulmaktadır.Sonuç olarak bu çalışma Türkiye'de termal turizmin gelişmesine yönelik olarak yasal, yönetsel ve mekansal açılardan öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to determine the problems of thermal tourism as a kind of alternative tourism in Turkey investigating within the context of legislativeorganizationalaspects and planning dimensions. The study is also submitting some suggestions about solutions. After the announcement of the conceptual framework related with thermal tourism, the research provides general information about the countries important for thermal tourism sector in the global world. The study examines the planning process and the organizational structure related to thermal tourism sector showing two different tendencies in Heviz in Hungary and Peninsula Hot Springs in Australia in order to investigate different aspects of the development of thermal tourism in detail. Then; the thesis handles the development of thermal tourism in Turkey and it also describes the reasons of the underdevelopment of thermal tourism in respect of legislative-organizational aspects and planning dimensions in Turkey. Finally, in the last chapter; assessments carried out by examining the current situation in Nevsehir Kozaklı Thermal Tourism Center and suggestions for solving the problems in practice are offered.In conclusion, this study offers some suggestions about the improvement of thermal tourism in Turkey in legislative-organizational and spatial aspects.