Experimental investigation of silicon carbide formation from high energy ball-milled rice husks via pyrolysis
Yüksek enerjili bilyalı değirmende öğütülen pirinç kabuklarından piroliz yöntemiyle silisyum karbür elde edilmesinin deneysel incelenmesi
  1. Tez No: 318799
  2. Yazar: ALPER ANIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GEVECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu tez çalışmasında, ülkemiz Trakya Bölgesi'nde hasat edilen pirinç kabuklarından,piroliz (ısıl bozunma) yöntemiyle, silisyum karbür (SiC) elde edilmesi koşullarının optimize edilmesi amaçlanmıştır.500oC de koklaştırılmış pirinç kabukları, piroliz sıcaklığı, piroliz süresi ve elde edilen SiC nin morfolojisi üzerindeki etkilerinin araştırılması maksadıyla, piroliz öncesinde yüksek enerjili bilyalı değirmende öğütülmüştür.Farklı öğütme sürelerine tabi tutulan pirinç kabuğu örnekleri, 1500oC ve 1600oC arasında değişen sıcaklıklar ve ½ saat ile 2 saat arasında süreler kullanılarak piroliz edilmiştir.Deney sonuçları, bilyalı değirmende öğütmenin piroliz sıcaklığını ve piroliz süresini belirli oranda azalttığını göstermiştir. Öğütmenin SiC nin çubuksu (whisker) yapı yerine parçacık şeklinde oluşumunu desteklediği de deneysel olarakgösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis work, it was aimed to optimize the conditions to produce silicon carbide (SiC), from rice husks from Turkish Thrace Region, via pyrolysis.Rice husks, coked at 500oC, were high energy ball-milled prior to pyrolysis, in order to investigate the effects of ball-milling on pyrolysis temperature, pyrolysis time and morphology of the SiC produced.Samples of rice husks subjected to different ball milling conditions, were pyrolyzed at temperatures varying from 1500oC to 1600oC and for times varying from ½ hour to 2 hours.Results of experiments showed that, ball-milling reduced the pyrolysis temperature and pyrolysis time to some extent. It was also experimentally shown that ball-milling favored the formation of SiC particles rather than formation of SiCwhisker.