Optimum search strategies for electronic support measures receivers
Elektronik destek almaçları için optimum arama stratejileri
  1. Tez No: 318823
  2. Yazar: HALİM SİNAN BALABAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KUZUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Elektronik Destek Tedbirleri Elektronik Harbin bir disiplinidir. Elektronik Destek almaçlarının, tehditlerin çalıştığı çok geniş elektromanyetik spektrumu gözlemleyebilmesi gerekmektedir. Günümüz almaç teknolojisinde, hem birden fazla eş zamanlı tehdidin yayınını algılayabilecek hem de yeteri kadar hassasiyete sahip bir almaç mümkün değildir. Genel yaklaşım daha dar bantgenişliğine sahip almaç kullanıp, almacın merkez frekansını taranacak tehditlerin frekans spektrumu göre değiştirmektir. Merkez frekansı değişimlerinin sırası ve zamanlaması bir arama stratejisi veya sensör zamanlama problemi oluşturmaktadır.İyi bir elektronik destek almacı; tehditleri ki bunlar genellikle radarlardır, ilk çalışmaya başladıklarından kısa bir süre sonra fark edebilmelidir, bu nedenle arama stratejisi tasarlarken yakalama zamanının kısa ya da belirli bir süre içindeki yakalama olasılığının yüksek olmasını sağlamak isteriz.Bu tezde, elektronik destek almaçlarında kullanılan arama stratejilerini inceledik. Ayrıca tehditler için yakalama olasılığına dayalı bir arama stratejisi önerilmiştir. Tezin son kısmında arama stratejileri performansları karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Electronic Support Measures is a discipline of electronic warfare. In electronic support measures, receivers must maintain surveillance over the very wide portion of the electromagnetic spectrum in which threat emitters operate. In current receiver technology, it is not possible to have a receiver which is at once both able to discriminate multiple simultaneous emissions and highly sensitive. A common approach is to use a receiver with a relatively narrow bandwidth that sweeps its centre frequency over the threat bandwidth to search for emitters. The sequence and timing of changes in the centre frequency constitute a search strategy or sensor scheduling problem.A good electronic support receiver should observe the threat emitters, usually radars, very soon after it first begins transmitting, so in designing search strategy we would like to ensure that the intercept time is low or the probability of intercept after a specified time is high.In this thesis, we study the search strategies used in electronic support measures receivers. Moreover, a search strategy based on probability of intercept of the threats is proposed. The performances of the search strategies are compared at the end of the thesis.