Housing cooperatives as a tool of urban development in Adana
Adana?nın kentsel gelişiminde bir araç olarak konut kooperatifleri
  1. Tez No: 318851
  2. Yazar: CÜNEYT KAMİL ERGİNKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAYKAN GÜNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Türkiye' de, Cumhuriyetin ilanı ile birlikte ilk Ankara'da ortaya çıkan konut sorunu II. Dünya Savaşı sonrası hız kazanmıştır. Kırsaldan kentlere olan göçün yarattığı nüfus artışına paralel olarak konut ve kentsel altyapı hizmetler gereksinimi de çoğalmış ve büyük boyutlara ulaşmıştır. Ruhsatlı konut sunum biçimlerinden biri olan konut kooperatifleri ile konut üretiminin ilk ortaya çıkışı 1934'lere dayanmaktadır. Ankara'da başlayan devlet finansmanı destekli konut kooperatifleri ile konut üretimi 1960'lı yıllardan sonra giderek artmıştır. 1980'lere gelindiğinde konut ihtiyacı ulaştığı yüksek boyutu ile bu alanda yeni düzenlemeler yapma ihtiyacını ortaya çıkarmıştır. Toplu Konut Yasaları gündeme gelmiş ve bu yasalar ile birlikte konut sektöründe bir canlanma söz konusu olmuştur.Adana'da ise 1960'larda başlayan kooperatifleşme ile konut edinilme çabaları yaklaşık her 10 yılda bir sıçramalar göstermiştir. Bu tez kapsamında, konut yapı kooperatiflerinin yer seçimlerinin Adana kentinin kentsel gelişimindeki etkileri incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Housing problem had firstly emerged in Ankara after the establishment of Turkish Republic and increased after the 2nd World War. With the population increases in the cities, due to the migration from rural to urban areas, the housing need have increased also as well as the other requirements. Housing Cooperatives that had first developed at 1934 represent a new type of licensed residence. Some precautions such as financial support were taken by the governments to solve this continuously rising housing problem. Therefore, the housing cooperatives had been supported effectively by the governments especially after 1960?s. In 1980?s, the housing necessity caused different searches in governmental level. Then, a clear resurgence observed in the housing sector with the means of Mass Housing laws accepted.The housing efforts in Adana had been accelerated with the establishments of housing cooperatives after 1960?s and the constructions had performed great leaps nearly in every decade. This thesis analyzes the effects of housing cooperatives on the urban development of Adana city.