Design, application and comparison of single stage Flyback and SEPIC PFC AC/DC converters for power led lighting application
Tek katlı Flyback ve SEPIC GKD?lerin güç LED?iyle aydınlatma uygulaması için tasarımı gerçeklenmesi ve karşılaştırılması
  1. Tez No: 318852
  2. Yazar: HASAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET M. HAVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
Bu çalışmada Güç LED' i (G-LED) ile aydınlatma uygulaması için güç katsayısı düzeltici AC/DC güç kaynaklarından geleneksel yapıdan farklılık gösteren tek katlı Flyback ve SEPIC devreleri ele alınacaktır. Bu devrelerin analizi, tasarımı, deneysel gerçeklenmesi ve başarımlarının karşılaştırılması yapılacaktır. Çalışma içerisinde LED gelişimi, karakteristik özellikler ve öne çıkan özellikleri detaylandırılmıştır. Çalışmada devreler ayrıntılı bilgisayar benzetimleri ile incelenecek, çalışma ilkeleri ve çalışma kipleri detaylandırılacak, tasarım hesapları yapılacaktır. Çalışmada, söz konusu devrelerin teoriye ve bilgisayarla benzetime dayalı inceleme sonuçları deneysel ilk örneklerin laboratuarda uygulanması ile deneysel sonuçlarla doğrulanacaktır. Çalışmada yüksek gerilim girişli (220-240 Vac) 216 HB-LED sürebilen 24 V, 3.25 A çıkışlı 90 W gücünde tek katlı Flyback devresi ve evrensel girişli ( 85-265Vac) 21 LED sürebilen 67 V, 0.30 A çıkışlı 20 W tek katlı SEPIC devresi incelenecektir.
Özet (Çeviri)
In this work, single stage power factor corrected AC/DC converters for LEDs; single stage Flyback converter having different configuration from the traditional Flyback and single stage SEPIC converter is investigated. The study involves analysis, circuit design, performance comparisons and implementation. The study covers LEDs; their developments, characteristics and state-of-art in this new technology. The circuits are investigated by means of computer simulations. Operating principles and operating modes are studied along with design calculations. After applying prototypes in laboratory, the simulation results and theoretical analyses are confirmed. The single stage Flyback converter has high voltage input (220-240 Vac), and the output feeds up to 216 HB-LEDs, with the ratings of 24 V, 3.25 A with 90 W. The single stage SEPIC converter with universal input (80-265 Vac) has an output that feeds 21 power LEDs, with 67 V, 0.30 and 20 W ratings.