Changing sense of place in historic city centers: Antalya Kaleiçi case
Tarihi kent merkezlerinde değişen yer duygusu: Antalya Kaleiçi örneği
- Tez No: 318866
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜGE AKKAR ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
Günümüzde birçok kent kendi tarihi kent merkezini yeniden düzenleyip canlandırarak hem kentin sakinleri hem de ziyaretçileri için bir cazibe merkezi haline getirmeye çalışmaktadır. Bu yeniden düzenleme ve canlandırma süreçleri, şüphesiz mekânın fiziksel yapısını olduğu kadar, o mekânın kullanıcılarını da değiştirir. Dolayısıyla, bu değişim, insan-mekân ilişkisi üzerinde de derin etkiler yaratır. Bu etkilerin izleri `yer duygusu' ve `yer imajı' kavramları aracılığıyla gözlemlenebilir. Bu kavramların araştırılması içerdikleri öznellik boyutu nedeniyle güçtür; ancak mekândaki değişimi bütün boyutlarıyla anlamak için de bir o kadar önemlidir.Benzer bir süreci, Antalya'nın tarihi kent merkezi olan Kaleiçi'nde de gözlemlemek mümkündür. Bu araştırmada, Antalya Kaleiçi'nin son elli yılda geçirdiği bu değişim süreci `yer duygusu' ve `yer imajı' üzerindeki etkileri çerçevesinde ele alınmaktadır. Bu kavramların gözlemlenebilir bileşenleri `fiziksel çevre', `aktivite' ve `anlam' olarak belirlenmiştir. Üç temel kullanıcı grubu (1980 öncesi, 1980 sonrası ve günümüz kullanıcıları) ile yapılan derinlemesine görüşmeler, bu kullanıcılara çizdirilen bilişsel haritalar aracılığıyla bu bileşenlerdeki değişim araştırılmıştır. Araştırmada, Kaleiçi'nde korumaya yönelik ilk düzenlemelerin 1980'lerde başladığı göz önüne alınarak; yer duygusundaki değişim, 1980 öncesi, 1980 sonrası ve günümüz başlıkları altında incelenmiştir.Araştırmanın sonucunda, bu farklı kullanıcı gruplarının yer duygusu ve yer imajında önemli farklılaşmalar olduğu saptanmıştır. En önemli farklılaşma noktasının, 1980 öncesi kullanıcılarda yer duygusunun daha çok deneyimlerle ilişkili anlam bileşeni çerçevesinde şekillendiği; buna karşılık, ikinci ve üçüncü kategorideki kullanıcılarda yer duygusunun daha çok fiziksel çevreyle ve yerin tarihi kimliğiyle ilgili olduğu saptanmıştır. Ayrıca, bu araştırma kullanıcıların yer duygusundaki bu değişimin, alanın turizm için bir cazibe merkezi haline getirilme çabalarıyla da doğrudan ilişkili olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Nowadays, many cities try to turn their historic city centers into centers of attraction both for inhabitants and visitors by reorganizing and revitalizing them. These reorganization and revitalization processes change the users of the place as well as its physical structure. Thus, this change also creates deep impacts on human-place relationship. Traces of these impacts can be observed via `sense of place? and `place image? concepts. Studying these concepts is difficult due to their subjectivity; however, it is necessary to understand the change of place in all dimensions.It is possible to observe a similar process in Kaleiçi, the historic city center of Antalya. This research examines the process of change in Kaleiçi over the last five decades regarding the impacts on the `sense of place? and `place image?. It identifies `physical setting?, `activity? and `meaning? as observable components of these concepts; and it examines the change in these components through the in-depth interviews with three different user groups (i.e., users before 1980, those after 1980 and present users) and cognitive maps. The research considers that the first conservation practices in Kaleiçi started in 1980s, thus, it examines the change in `sense of place? under the headings of before 1980, after 1980 and present time.This research shows that the `sense of place? and `place image? between these user groups vary significantly. It indicates that the sense of place of the first user group is generated mostly regarding `meaning? component shaped by experiences; whereas the sense of place of the second and third category users mostly relates with physical environment and historical identity of the place. Besides, this research comes to a conclusion that there is a direct link between the change in sense of place and the efforts of turning the area into a center of attraction for tourism.