Integrated coastal zone management: Case study İzmit Gulf integrated plan
Bütünleşik kıyı alanları yönetimi: Çalışma alanı İzmit Körfezi bütünleşik planı
  1. Tez No: 318867
  2. Yazar: BERİL PEHLİVANKÜÇÜK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. EMİNE YETİŞKUL ŞENBİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışma bütünleşik kıyı alanları yönetimi çalışmalarının ülkemiz planlama sistemi ve mevzuatında alabileceği yeri belirlemek ve uygulanabilirliği konularına odaklanmıştır. Bu doğrultuda öncelikle dünyada bütünleşik kıyı alanları yönetiminin gerekliliğinin farkına varılışı süreci, konu ile ilgili geliştirilmiş, tanım, kavram ve uygulamalar, kıyı ile ilgili uluslararası kurum, kuruluş ve komisyonlar ile bu kuruluşlar önderliğinde farklı ülkelerin planlama ve yönetim deneyimleri incelenmiştir. Türkiye'deki kıyı mevzuatı ve kıyı planlama süreci, yetkileri düzenlemeye yönelik yapılan son çalışmalarla yönetim, yetki, mevzuat boyutları detaylıca irdelenmiştir. Son olarak İzmit Körfezi (Kocaeli-Yalova) Bütünleşik Kıyı Alanları Planlama ve Yönetim Projesi çalışma alanı olarak ele alınmıştır. Çalışma alanı İzmit Körfezinin mevcut durumu, planlama çalışmasının temel prensipleri, bölgeleme kararları ve önerilen strateji ve aktiviteler incelenmiştir. Bu çalışma aynı zamanda Türkiye'de planlama mevzuatında yakın zamanda yapılan ve BKAY çalışmalarını etkileyen değişiklikleri derleyen ilk çalışmadır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the determination of locality of Integrated Coastal Zone Management studies in Turkish legislation and applicability. Accordingly the process of the awareness of necessity for Integrated Coastal Zone Management in the world, related definitions, concepts and implementations, international institutional organizations and planning management experiences of different countries are firstly investigated. Afterwards coastal legislation, coastal planning process, recent studies in order to regulate authority in Turkey and as a result management, legislation, authority is evaluated. Finally Izmit Gulf (Kocaeli-Yalova) Integrated Coastal Zone Planning and Management Project are examined as a case study. State of Izmit Gulf, basic principles, zoning decisions and suggested strategies and activities are scrutinized. This study is also the first compilation concerning recent changes in planning legislation in Turkey related to ICZM studies.