Performance analysis of a digital communication system on sea platforms
Deniz platformlarındaki sayısal bir haberleşme sisteminin başarım çözümlemesi
- Tez No: 318870
- Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN TANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
İletim hızı ve güvenilirlik deniz platformlarında kullanılan bir haberleşme sisteminin en önemli özellikleridir. Bu tezde, gemi-gemi arasındaki deniz platformlarında kullanılabilecek yüksek hızlı ve güvenilir bir haberleşme sisteminin başarımı incelenmiştir. Kanalı tanımlamak için, kırılma ve yansıma etkilerini de içeren iki yollu bir kanal modeli kullanılmıştır. Kanal modeli kullanılarak, farklı sistemler için yol kaybı ve Shannon kanal kapasitesi değerleri elde edilmiştir. Sistem başarımını arttırmak için frekans çeşitleme yöntemi kullanılmış ve alıcıda farklı birleştirme yöntemlerinin detaylı bir karşılaştırması yapılmıştır.Shannon kanal kapasitesine alternatif olarak, haberleşme sisteminin hızı hakkında daha gerçekçi sonuçlar elde etmek için, kanal kapasitesinde modülasyonun etkisini de içeren kesilme oranı incelenmiş ve sonuçlar kanal kapasitesi ile karşılaştırılmıştır. Farklı doğrusal modülasyon teknikleri için, blok zayıflama modeli ve karıştırmanın, ulaşılabilir hıza etkisi incelenmiştir. Son olarak, bu tezde anlatılan sistem tasarım ilkeleri kullanılarak bir OFDM sistem örneği verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The transmission rate and reliability are the most crucial elements of a communication system on sea platforms. In this thesis, the performance of a high speed and reliable communication system that can be used on ship to ship sea platforms will be evaluated. The two ray channel model is used in order to characterize the channel considering the refraction and reflection. Using the channel model, the path loss and the Shannon channel capacities are obtained for different systems. In order to increase the system performance, frequency diversity technique is used and a detailed comparison of diversity combining techniques is provided. As an alternative to Shannon channel capacity, cut off rate analysis is considered to get more realistic results about the rate of the communication system in that it takes modulation into account and the results are compared with the channel capacity. Block fading model and jamming effects on the achievable rate of the system is considered for different linear modulation techniques. Finally, an OFDM system design is given as an example using the tools obtained in this work.