Numerical simulations of reinforced concrete frames tested using pseudo-dynamic method
Dinamik-benzeri yöntemlerle test edilmiş betonarme yapıların sayısal simülasyonları
  1. Tez No: 318931
  2. Yazar: MEHMET BAŞAR MUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ BİNİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Mevcut betonarme binalardaki yetersizlikler dikkate alındığında, deprem bölgelerinde oluşabilecek kayıpların önlenebilmesi amacıyla detaylı değerlendirme ve güçlendirme çalışmalarının yürütülmesi zorunludur. Bu anlamda, yönetmeliklerde önerilen performans esaslı hesap yöntemlerinin, deneysel ve analitik araştırmalar ışığında incelenmesi ve geliştirilmesi gerekmektedir.Bu çalışmada, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Yapı Mekaniği Laboratuvarı'nda inşa edilmiş ve dinamik-benzeri yöntemlerle test edilmiş üç farklı betonarme yapının deprem davranışları incelenmiştir. Deney numuneleri 3 katlı 3 açıklıklı betonarme bir yapının tipik orta açıklığını temsil etmektedir. Numunelerden biri Türk Deprem Yönetmeliği (2007) kurallarına uygun tasarımı, diğer ikisi ise malzeme dayanımı ve kesit detaylarında görülebilecek farklı yetersizlikleri temsil etmektedir. Deney numunelerinin farklı modelleme yaklaşımları kullanılarak oluşturulmuş sayısal modelleri üzerinde doğrusal olmayan dinamik analizler gerçekleştirilmiştir. Üç farklı yer hareketinin art arda uygulanmasıyla gerçekleştirilen dimanik-benzeri deneylerin sonuçları sayısal modeller üzerindeki simülasyon sonuçlarıyla karşılaştırmalı olarak sunulmuştur. Deney sonuçlarıyla eşleştirilmiş sonlu eleman modelleri, numunelerin Türk Deprem Yönetmeliği (2007) performans esaslı hesap yöntemi ile değerlendirilmesinde ve bölgesel şekil değiştirme istemlerinin incelenmesinde kullanılmıştır. Kolon açıklıklarında ve birleşim bölgelerindeki deformasyon bileşenlerinden herbirinin kat ötelemesine katkısı ve birbirleriyle etkileşimleri irdelenmiştir. Ayrıca, sayısal modellerle tahmin edilen kolon plastik mafsal boyları literatürde önerilmiş yöntemlerle hesaplanan plastik mafsal boylarıyla karşılaştırmalı olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Considering the deficiencies frequently observed in the existing reinforced concrete buildings, detailed assessment and rehabilitation must be conducted to avoid significant life and value loss in seismic zones. In this sense, performance based evaluation methods suggested in the regulations and codes must be examined and revised through experimental and analytical research to provide safe and economical rehabilitation solutions.In this study, seismic behavior of three reinforced concrete frames built and tested in Middle East Technical University Structural Mechanics Laboratory is examined. The specimens are extracted from a typical interior frame of 3-story 3-bay reinforced concrete structure. One of the specimens has compliant design according to Turkish Earthquake Code (2007) and each of the other two specimens represents different types of deficiencies in terms of material strength and detailing. The test specimens were modeled using different modeling approaches and nonlinear dynamic analyses were conducted on the numerical models. Results of continuous pseudo-dynamic testing of three ground motions are presented and compared with the numerical simulations on models. Calibrated finite element models were used for evaluation of performance assessment procedure of Turkish Earthquake Code (2007) and further investigation on local deformation components in light of experimental findings and observations. Deformation sources of columns and joints were studied in terms of their interaction and contributions to the total drift. Estimated plastic hinge lengths of columns were compared with the experimental observations and the proposed expressions in the literature.