Seismic upgrading of reinforced concrete frames with structural steel elements
Betonarme çerçevelerin çelik yapı elemanları ile sismik güçlendirilmesi
- Tez No: 305741
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ BİNİCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 274
Özet
Bu tez, mevcut kusurlu betonarme yapıların çelik yapı elemanları ile deprem güçlendirilmesi uygulamalarını incelemektedir. Çalışma kapsamında hem deneysel hem de sayısal simulasyon çalışmaları yapılmıştır. İncelenen güçlendirme teknikleri iç ters V çelik çapraz (İTVÇÇ), iç çelik çerçeve (İÇÇ), X çelik çapraz ve kesme plakalı kolon uygulamalarından oluşmaktadır. Deneyler, 1/3 ölçekli tek katlı tek açıklıklı 13 adet güçlendirilmiş ve iki adet referans çerçevesi üzerinde sabit düşey yük ve artan tersinir çevrimli yatay yükleme altında gerçekleştirilmiştir. Buna ek olarak, İTVÇÇ ve İÇÇ ile güçlendirilen 2 adet ½ ölçekli üç açıklıklı iki katlı çerçeve Düzce deprem kaydı kullanılarak dinamik benzerli test yöntemi ile denenmiştir. Test sonuçları, X çapraz ve kesme plakalı kolon uygulamalarının yetersiz yapı performansı sunduğunu göstermiştir. İTVÇÇ ve İÇÇ ile güçlendirme yöntemleri ise kararlı bir performansa sahip olmakla beraber bu çalışma sonucunda güçlendirme için kullanılabilir bulunmuştur. Sayısal simulasyonlar, elastik ötesi statik ve dinamik analizler yapılarak çelik ve betonarme çerçeve elemanlarının performans sınırlarının tahmin edilebilmesi için gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada tavsiye edilen İTVÇÇ ve İÇÇ ile güçlendirme uygulamalarının etkili yöntemler olduğunu göstermek için 5 katlı mevcut kusurlu bir betonarme bina bu yöntemler ile güçlendirilmiştir. Sonuç olarak betonarme ve çelik yapı elemanları için mevcut olan Türk Deprem Yönetmeliği ve ASCE/SEI 41 (2007) dökümanları kullanılarak sismik güçlendirmenin nasıl gerçekleştirilebileceği konusunda öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the seismic internal retrofitting of existing deficient reinforced concrete (RC) structures by using structural steel members. Both experimental and numerical studies were performed. The strengthening methods utilized with the scope of this work are chevron braces, internal steel frames (ISFs), X-braces and column with shear plate. For this purpose, thirteen strengthened and two as built reference one bay one story portal frame specimens having 1/3 scales were tested under constant gravity load and increasing cyclic lateral displacement excursions. In addition, two ½ scaled three bay-two story frame specimens strengthened with chevron brace and ISF were tested by employing continuous pseudo dynamic testing methods. The test results indicated that the cyclic performance of the X-brace and column with shear plate assemblage technique were unsatisfactory. On the other hand, both chevron brace and ISF had acceptable cyclic performance and these two techniques were found to be candidate solutions for seismic retrofitting of deficient RC structures. The numerical simulations by conducting nonlinear static and dynamic analysis were used to estimate performance limits of the RC frame and steel members. Suggested strengthening approaches, chevron brace and ISF, were also employed to an existing five story case study RC building to demonstrate the performance efficiency. Finally, design approaches by using existing strengthening guidelines in Turkish Earthquake Code and ASCE/SEI 41 (2007) documents were suggested.