Generalized pushover analysis for unsymmetrical-plan buildings
Üç boyutlu burulmalı sistemler için genel itme analizi
- Tez No: 318932
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK SUCUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Yapıların sismik tepkilerin belirlenmesinde, doğrusal olmayan dinamik analiz en kesin sonuç veren analiz yöntemi olarak kabul görmektedir. Bu yöntemin yanında, sismik tepkilerin tahmin edilebilmesi için yaklaşık analiz yöntemleri de mevcuttur. Yaklaşık analiz yöntemleri ile nispeten basit kavramlar kullanılarak sismik yapı davranışı yeterli doğrulukta kestirilebilmektedir. Ayrıca bu yöntemler çok daha az işlem yükü gerektirdiği ve uygulama basitliğine sahip oldukları için pratikte doğrusal olmayan dinamik analiz yöntemi yerine tercih edilmektedirler.Bu tez çalışmasında yapıların deprem yer hareketleri altında doğrusal olmayan sismik tepkilerini tahmin edebilmek için genel itme analizi yöntemi geliştirilmiştir. Yaklaşık bir analiz yöntemi olan genel itme analizi, doğrusal olmayan statik itme analizi prensibini kullanmaktadır. Bu yöntemde, mod birleştirme kuralları kullanarak hesaplanan genel kuvvet vektörleri yapıya artımsal olarak bir katın önceden belirlenmiş kat arası öteleme talebine ulaşıncaya kadar uygulanmaktadır. Bir kat ile ilgili olarak hesaplanan genel yük vektörleri, bir kat arası öteleme parametresine göre türetilir ve tüm modların katkısını içerir. Pek çok yaklaşık analiz yönteminin aksine, yapının tepkisi direk olarak genel itme analizi sonuçlarından elde edilmektedir ve ilaveten herhangi bir mod birleştirme kuralının uygulanmasına ihtiyaç duymamaktadır. Bu sayede, doğrusal olmayan tepki parametrelerinin mod birleştirme kuralı ile birleştirilmesinden kaynaklanan hatalar ortadan kaldırılmaktadır. Doğrusal olmayan dinamik analiz ile karşılaştırıldığında, genel itme analizinin işlemsel güç gereksinimi çok daha azdır ve diğer çok modlu statik itme analizi yöntemlerine göre uygulanması daha basittir. Önerilen analiz yöntemi diğer çok modlu doğrusal olmayan itme analizi yöntemleri ile kıyaslandığında daha doğru sonuçlar üretmektedir. Bu sebeplerle, genel itme analizi kullanışlı ve güvenilir bir analiz yöntemi olarak önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Nonlinear response history analysis is regarded as the most accurate analysis procedure for estimating seismic response. Approximate analysis procedures are also available for the determination of seismic response and they are preferred over nonlinear response history analysis since much less computational effort is required and good response prediction is achieved by employing rather simple concepts.A generalized pushover analysis procedure is developed in this thesis study as an approximate analysis tool for estimating the inelastic seismic response of structures under earthquake ground excitations. The procedure consists of applying generalized force vectors to the structure in an incremental form until a prescribed target interstory drift demand is achieved. Corresponding generalized force vectors are derived according to this target drift parameter and include the contribution of all modes. Unlike many approximate analysis procedures, response of the structure is directly obtained from generalized pushover analysis results without employing a modal combination rule, eliminating the errors cultivating from these methods. Compared to nonlinear response history analysis, generalized pushover analysis is less demanding in computational effort and its implementation is simpler relative to other approximate analysis procedures. It is observed that the proposed analysis procedure yields results accurately in comparison to the other nonlinear pushover analysis methods. Accordingly it can be suggested as a convenient and sound analysis tool.