Early heat evolution in natural pozzolan-incorporated cement hydration
Doğal puzolan içerikli çimento hidratasyonunda erken ısı oluşumu
- Tez No: 318933
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TOKYAY, YRD. DOÇ. DR. SİNAN TURHAN ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Çimentonun hidratasyonu ekzotermik bir olaydır. Hidratasyon sırasında açığa çıkan ısı özellikle kütle betonu yapımında ve sıcak ve soğuk havalarda beton dökümünde önemlidir. Hidratasyon ısısı, çimentonun kimyasal kompozisyonu, inceliği ve ortam sıcaklığı gibi faktörlerden etkilenir. Bu tez çalışmasının ana amacı çimento kompozisyonunun ve inceliğinin, doğal puzolan içeren çimentonun ince kısmının miktarının ve kompozisyonunun hidratasyon ısısına etkisinin araştırılmasıdır.Bu maksatla, bir portland çimentosu ve değişik miktarlarda doğal puzolan içeren katkılı çimentolar kullanılmıştır. Hidratasyon ısısı izotermal kalorimetre ile ölçülmüştür. Farklı inceliklerde ve farklı miktarlarda puzolan içeren karışımların hidratasyon ısıları ölçülmüştür. Elde edilen sonuçlar çimento inceliği ve kompozisyonuyla hidratasyon ısısı arasındaki ilişkilerin belirlenmesinde kullanılmıştır.Bu çalışmaya göre, küçük miktarlardaki puzolan içeriği hidratasyonu hızlandırır. Benzer etki daha yüksek puzolan içeren çimentolarda da görülmüştür. İnceliği fazla olan çimentolar daha kalın taneli çimentolara göre daha hızlı reaksiyona girer ve daha yüksek erken hidratasyon ısısı açığa çıkarır. Ayrıca, katkılı çimentolarda, çimentonun ince kısmının ve kalın kısmının hidratasyon ısıları toplamı, çimentonun hidratasyon ısısından daha azdır. Buna ek olarak, izotermal kalorimetre test sonuçları ve adiabatik yöntem test sonuçları, priz süreleri ve dayanım değerleri ile arasındaki ilişki, tatmin edici değildir.
Özet (Çeviri)
Portland cement hydration is an exothermic process. The heat evolved during the hydration process is especially important in mass concrete, and hot and cold weather concreting. Heat of hydration is affected by several factors like chemical composition of cement, fineness of cement and ambient temperature. The major aim of this thesis is to investigate the effect of cement composition and fineness, amount and composition of the fine portion (