Comparison of dispersive and non-dispersive numerical long wave models and harbor agitation
Yayılgan ve yayılgan olmayan sayısal uzun dalga modelleri karşılaştırması ve limaniçi çalkantısı
- Tez No: 318934
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CEVDET YALÇINER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmada, sayısal su dalgası modellerinin gelişiminden, teorilerinden ve hakim denklemlerden kısaca bahsedilmiş ve yakın kıyı dalga problemlerine uygulanabilen MIKE21 BW sayısal modeli sunulmuştur. Sayısal model, zaman bazında formülleştirilen Boussinesq tipi denklemlerin sayısal çözümlerine dayanmaktadır. Doğrusalsızlık ve frekans dağılımı model tarafından kapsanmaktadır. Doğrusal olmayan sığ su denklemleri sonuçlarını Boussinesq denklemleri sonuçlarıyla karşılaştırabilmek için, MIKE21 BW ve NAMI DANCE uzun mesafelerde dalga ilerlemesi, basit ve kompozit eğimlerde tırmanma problemlerine uygulanmışlardır. Datça Marina'sına sayısal deneyler uygulanmış ve sonuçlar Datça Marinası fiziksel çalkantı modeli sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırmalarda liman içerisindeki değişik kıyı sınırlarının yansıtıcı özellikleri test edilmiş modeldeki dahili parametreler kalibre edilmiştir. MIKE21 BW sayısal modeli durum çalışması olarak İskenderun Limanı'na uygulanmıştır. Dalga girdi parametreleri İskenderun Limanı için yapılmış olan dalga iklimi çalışmalarından alınmıştır. Model kurulmuş ve liman içerisindeki çalkantı dört farklı dalga koşuluna göre hesaplanmıştır. Limaniçi çalkantı haritaları her bir dalga koşulu için elde edilmiştir. Liman içerisinde değişik dalga koşullarına göre kritik olan bölgeler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the evolution of the numerical water wave models with the theoretical background and the governing equations are briefly discussed and a numerical model MIKE21 BW which can be applied to wave problems in nearshore zone is presented. The numerical model is based on the numerical solution of the Boussinesq type equations formulated on time domain. Nonlinearity and frequency dispersion is included in the model. In order to make comparison between the results of nonlinear shallow water equations with Boussinesq terms, MIKE21 BW and NAMIDANCE are applied to the problem of wave propagation in the long distances and runup on simple and composite slopes. The numerical experiments are applied to Datça Marina and the results are compared to the results of the physical experiments on wave disturbance in Datça Marina. In these comparisons the reflection characteristics of different coastal boundaries in the harbor area are tested and the internal parameters in the model are calibrated accordingly. The numerical model MIKE21 BW is applied to İskenderun harbor as a case study. The input wave parameters are selected from the wave climate study for Iskenderun Harbor. The model is set up and the agitation inside the harbor is computed according to four different incoming wave scenarios. The disturbance maps inside the harbor for different incoming wave scenarios are obtained. The critical regions of the harbor according to disturbance under different wave conditions are presented and discussed.