FMDBMS-a fuzzy MPEG-7 database management system
FMDBMS-bulanık MPEG-7 veri tabanı yönetim sistemi
  1. Tez No: 318940
  2. Yazar: NAZİF İLKER ERÇİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Son yıllarda çokluortam uygulamalarında birçok ilerleme kaydedilmiştir. Bu ilerleme, yeni ve verimli veri saklama ve sorgulama tekniklerine olan ihtiyacı arttırmıştır.Çokluortam dokümanlarının içeriğini ifade etmeye yönelik bir çok çalışma yapılmıştır. Moving Pictures Experts Group tarafından yapılan bir çalışma, MPEG-7, çokluortam doküman içeriklerinin düşük ve yüksek seviye özellikleri de içerecek şekilde saklamayı mümkün kılmıştır. MPEG-7 standardı XML tabanlıdır. MPEG-7 DDL, tanımlı tipleri kullanarak yeni tipler yaratabilmeyi sağlar. Geçtiğimiz on yıl süresince, MPEG-7 çok sayıda çokluortam çalışmasında kullanılır hale gelmiştir.Bu tez çalışmasında, MPEG-7 tanımlarını yönetebilmeyi sağlayacak bir XML veritabanı uygulaması oluşturulmuştur. Sistemde veritabanı yönetimi için eXist XML DB, kullanıcı etkileşimi için ise bir JAVA uygulaması kullanılmıştır. MPEG-7 Tanım Şemaları, MPEG-7 DDL kullanılarak, bulanık anlamsal tiplerle (BulanıkNesne, BulanıkOlay vb.) genişletilmiştir.
Özet (Çeviri)
Continuous progress in multimedia research in recent years have led to proliferation of their applications in everyday life. The ever-growing demand in high performance multimedia applications creates the need for new and efficient storage and retrieval techniques.There exist numerous studies in the literature attempting to describe the content of these multimedia documents. Moving Picture Experts Group?s XML based MPEG-7 is one of these studies that makes it possible to describe multimedia content in terms of both low and high level properties. MPEG-7 DDL allows defining new types using already defined types. Within the past ten years, it became a widely accepted standard in multimedia applications.In this thesis, an XML database application is developed to manage MPEG-7 descriptions, utilizing eXist XML DB as the database management system and a JAVA application as the frontend. MPEG-7 Description Schemes are extended by introducing fuzzy semantic types, such as FuzzyObject and FuzzyEvent, using the MPEG-7 DDL. From this point of view, the application of fuzzy XML methods in MPEG-7 standard is a novel approach.