The effect of context based instruction on 9th grade students understanding of cleaning materials topic and their attitude toward environment
Bağlam temelli yaklaşımın 9. sınıf oğrencilerinin temizlik maddeleri konusunu anlamalarına ve çevreye karşı tutumlarına etkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 318941
  2. Yazar: RIDVAN ELMAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER GEBAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu çalışmanın amacı bağlam temelli kimya eğitimi yaklaşımının 9. Sınıf öğrencilerinin temizlik maddeleri konusu kimya başarısına ve çevreye karşı tutumlarına olan etkisini incelemektedir. Bununla birlikte öğrencilerin bilimsel işlem becerileri analizde kullanılmak üzere bir ön test ile belirlenmiştir. Bu çalışmaya Ankara'dan iki farklı okul tipinden seçilen sekiz sınıftan 222 tane 9. Sınıf öğrencisi katılmıştır. Deney grubunda 5 hafta boyunca bağlam temelli kimya eğitimi yaklaşımına uygun ders dizaynları kullanılmış kontrol grubunda ise geleneksel yaklaşım uygulanmıştır. Temizlik Maddeleri Başarı Testi ve Çevre Tutum Anketi bütün sınıflara ön ve son test olarak uygulanmıştır. Bilimsel işlem becerileri testi sadece ön test olarak uygulanmıştır. Elde edilen veriler MANCOVA istatistiksel yöntemi ile analiz edilmiştir. Analizler sonucu, bağlam temelli kimya eğitimi ders dizaynları ile geleneksel yöntemle eğitilen gruplar arasında temizlik maddeleri konusunu öğrenmede anlamlı bir farklılık deney grubu lehine vardır ama çevreye karşı tutumda bu anlamlı farklılık gruplar arasında bulunamamıştır. Anadolu Lisesi ve Düz Lise öğrencileri arasında hem Temizlik Maddeleri Başarı Testi sonuçlarında hem de Çevreye Karşı Tutum Anketi sonuçları arasında okul tipine göre anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Bilimsel süreç becerilerinin istatistiksel olarak temizlik maddeleri konusunu anlamaya anlamlı bir etkisi olduğu bulunmuştur. Uygulanan bağlam temelli yaklaşıma dayalı ders tasarımlarının öğrencilere tam olarak yansımasının anlaşılabilmesi için ve öğrencilerin uygulanan yöntem hakkında görüşlerinin ve fikirlerinin alınabilmesi için deney grubundaki öğrencilerle odak gruplar düzenlenmiştir. Odak grup sonuçları bağlam temelli derslerin öğrenciler tarafından beğenildiğini ve öğrencileri daha fazla motive ettiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study was to compare the effectiveness of context based instruction over traditionally designed chemistry instruction on 9th grade students? understanding of cleaning materials topic and their attitudes toward environment. Moreover students? science process skills were measured for using as a covariate. Participants were 222 ninth grade students from eight classes in two different types of high schools in Ankara. Experimental group students were instructed with context based instruction and control group students were instructed with traditionally designed instruction through five weeks. Cleaning Materials Achievement Test and Attitudes toward Environment Scale were used as pre and post tests. Science Process Skills test was used only as a pretest. MANCOVA technique was used as a statistical analysis procedure. According to statistical analyses, there was a significant mean difference with respect to context based instruction and traditionally designed instruction on cleaning materials topic in favor of experimental group and no significant difference with respect to attitude toward environment. There was no significant mean difference with respect to school type in both Cleaning Materials Achievement Test scores and Attitude toward Environment Scale scores. Beside, science process skills were a strong predictor for understanding the cleaning materials topic. Four focus groups were conducted separately regarding the students? career choices after the treatment to have an idea over the quality of the instruction in experimental group. Focus group results revealed that students were appreciated and more motivated with context based instructional design.