A dynamic software configuration management system
Dinamik bir yazılım konfigürasyon yönetimi
  1. Tez No: 318958
  2. Yazar: FATMA GÜLŞAH KANDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ HİKMET DOĞRU, DR. CENGİZ ERBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Her yazılım projesi projenin yaşam döngüsü süresince yazılım geliştirme aktivitlerinin başarılı ve verimli bir şekilde idare edilmesi için özelleştirilmiş bir yönetime ihtiyaç duyar. Bu amaçla önerilen yazılım yönetimi yapıları yazılım geliştirme aktivitelerini kolaylaştıran etkili yollar sağlar. Yazılım konfigürasyon yönetimi ise önemli bir yazılım geliştirme aktivitesidir ve yazılım konfigürasyon yönetiminde doğru stratejiyi belirlerken yazılım yönetimi yapılarına uyumu da dikkate alınmalıdır. Yazılım projelerinin geliştirme ve yönetim sürecindeki başarıyı artırmak amacıyla yazılım konfigürasyon yönetimi orüntüleri yazılım yönetimi yapıları ile eşleştirilmiştir. Büyük ve birbirine bağlı projeler geliştiren şirketlerde, projelerin degişen karakteristiklerine ve bağımlılıklarına gore projelerin yazılım yönetimi yapılarının da zamanla değişmesi gerekir. Bu tez ile, yazılım konfigürasyon yönetimini yazılım yönetimi yapılarındaki değişimlere dinamik bir şekilde uyarlayan bir yöntem öneriyoruz.
Özet (Çeviri)
Each software project requires a specialized management to handle software development activities throughout the project life cycle successfully and efficiently. Software governancestructures provide easy and efficient ways to handle software development activities. Software configuration management is an important software development activity, and while selectingthe right strategy in configuration management, its conformity to the software governance should be considered as well. Software configuration management patterns are aligned withthe software governance structures to increase the success in development and management of the projects. Companies running large and inter-dependent projects, should adapt theirgovernance structures to the changing characteristics and dependencies of projects. In this thesis, we propose a method to dynamically manage software configuration management, as a result of the changing specifications in the software governance representation.