The relationship among secondary school students attitudes, motivation and self-efficacy beliefs toward chemistry lessons
Ortaöğretim öğrencilerinin kimya dersine yönelik tutum, motivasyon ve öz yeterlilik inançları arasındaki ilişki
- Tez No: 318957
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER GEBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmanın amacı orta öğretim öğrencilerinin kimya dersine yönelik tutum, motivasyon ve öz yeterlilik inançları arasındaki ilişkiyi araştırmak ve sınıf seviyesi, cinsiyet ve okul türünün her bir bağımlı değişken üzerindeki etkisini belirlemektir. Çalışma, Ankara'da 2011?2012 eğitim öğretim yılının güz döneminde, genel lise, Anadolu lisesi, meslek lisesi ve özel lise olmak üzere dört farklı tür okulda yürütülmüştür. Kümeden gelişigüzel örnekleme yöntemi uygulandı ve kimya dersi alan 813 öğrenci çalışmaya katıldı. Bu çalışmada ölçüm araçları olarak Kimya Tutum Ölçeği, Öğrenmede Güdüsel Stratejiler Anketi Türkçe Versiyonu ve bilişsel beceriler için Lise Kimya Öz Yeterlilik Ölçeği kullanıldı. Elde edilen veriler korelasyon analizi ve her bir bağımlı değişken için üç yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılarak analiz edilmiştir.Analiz sonuçları öğrencilerin kimya derslerine yönelik tutum, motivasyon ve öz yeterlilik inançları arasında yüksek korelasyonlar olduğunu gösterdi. Yine sonuçlar göstermiştir ki, öğrencilerin cinsiyeti ve okul türünün kimya derslerine yönelik tutum, motivasyon ve öz yeterlilik inançları üzerine anlamlı etkileribulunmaktadır. Örneğin kimya derslerine yönelik olarak kızlar erkeklerden daha yüksek motivasyona sahiptir. Ancak, öğrencilerin sınıf seviyesinin kimya derslerine yönelik tutum, motivasyon ve öz yeterlilik inançları üzerinde anlamlı bir etkisi yoktur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the relationship among secondary school students? attitudes, motivation and self-efficacy beliefs toward chemistry lessons and to determine the effect of grade levels, gender and school type on each dependent variable. The study was conducted during fall semester of 2011?2012 academic year in four high schools which are general public high school, Anatolian public high school, vocational public high school, and general private high school in Ankara. Cluster random sampling method was applied and 813 students taking chemistry course participated to the study. Attitude Scale Toward Chemistry (ASTC), Motivated Strategies for Learning Questionnaire-Turkish Version (MSLQ-TV), and High School Chemistry Self Efficacy Scale for cognitive skills (HCSS) were used as measuring instruments. The collected data were analyzed with correlational analysis and with three-way analysis of variance (ANOVA) for each dependent variable.The results of the analyses displayed that there were high correlations among students? attitudes, motivation, and self-efficacy beliefs toward chemistry lessons. Furthermore, the results showed that school type and gender of the students had ignificant effect on their attitudes, motivation, and self-efficacy beliefs toward chemistry lessons. For instance, students in private public high school had the highest and students in vocational public high school had the lowest attitudes, and girls were more motivated than boys toward chemistry lessons. However, grade level of the students had no significant effect on their attitude, motivation, and self-efficacy beliefs toward chemistry lessons.