Optimal and implementable transmission schemes for energy harvesting networks
Enerji harmanlayan ağlar için optimum ve gerçeklenebilir iletim şemaları
  1. Tez No: 318959
  2. Yazar: FATİH MEHMET ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF UYSAL BIYIKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Enerji harmanlama teknolojisinde yaşanan gelişmeler, enerji verimli ve çevre dostu uygulamalara duyulan ihtiyacın giderek artması, haberleşme sistemleri tasarımının yeniden gözdengeçirilmesi konusunu gündeme getirmiştir. Enerji harmanlayan sistemlerdeki güncel gelişmeler ışığında, yeni problem tanılamaları geliştirilmiştir. Son dönemde, çeşitli ağlar için farklı enerji harmanlama modelleri geliştirilerek, optimum çözümlemeler araştırılmıştır. Bu tez kapsamında yürütülen çalışmalar, enerji harmanlayan gönderici için yayın ve sönümleme kanalları üzerinde en iyi çizelgeleme yapısını araştırmaya ve enerji harmanlayan noktadan noktaya bir haberleşme sistemi için gerçeklenebilir algoritmalar üretmeye yöneliktir. Özellikle, enerji harmanlayarak, (1) iki kullanıcılı bir yayın, (2) tek kullanıcılı sönümleme kanalları üzerinde iletim yapan göndericilerin sahip olması gereken optimum çizelgeleme yapısı araştırılmıştır. Bununla birlikte, tek kullanıcılı bir haberleşme sistemi için uygulamaya yönelik gereksinimler ve fiziksel kısıtlar göz önünde bulundurularak bir çizelgeleme algoritması öne sürülmüştür. Söz konusu iletim yapısı GNU Radio geliştirme platformu aracılığıyla, bir USRP cihazı üzerinde gerçeklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Progress in energy harvesting technology and the increasing need for the energy ecient and environmentally friendly applications have called for reconsideration of communication systems. This reconsideration results in new problem formulations regarding the recent developments on energy harvesting systems. Recently, optimal strategies for various types of energy harvesting networks have been developed based on dierent harvesting models. This thesis reports the results of our research to develop the optimal scheduling structures on an energy harvesting broadcast and fading channels, and to devise online implementable algorithms for a point-to-point communication system. Particularly, structural properties of an optimal oineschedule in, (1) an energy harvesting broadcast channel with one transmitter two receivers, (2) a single user communication system under fading conditions, are investigated. Moreover, an online algorithm is proposed for a single-user energy harvesting communication system considering the physical constraints and necessities regarding implementation. The proposed scheme is implemented through GNU Radio framework on a USRP device.