MEMS sensor based underwater AHRS (Attitude and Heading Reference System) aided by compass and pressure sensor
Pusula ve basınç sensörü yardımıyla MEMS sensörleri ile su altı durum ve yönelim sistemi
  1. Tez No: 318960
  2. Yazar: MEHMET ERÇİN ÖZGENECİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞATAY CANDAN, PROF. DR. TOLGA ÇİLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Durum ve yönelim açıları navigasyon sistemleri için önemli parametrelerdir. Geleneksel navigasyon sistemleri, ataletsel ölçü birimi ve GPS kullanarak bu açıları hesaplar. Gelişen MEMS teknolojisi küçük boyutta, düşük maliyetli ve makul performansa sahip ataletsel ölçü birimleri sunmaktadır. Fakat, GPS cihazları su altında kullanılamamaktadır. Bu sebeple, su altı cihazlarında hassasiyeti ve doğruluğu arttırmak için farklı yardımcı sensörler kullanılmaktadır.Bu sensörlerin hassasiyeti arttıkça, maliyeti de artış göstermektedir. Bu çalışmada, GPS ve kaliteli ataletsel ölçü birimi kullanmak yerine, basınç sensörü ve manyetometre ile birlikte düşük fiyatlı MEMS ataletsel ölçü birimi kullanılmıştır. Ataletsel ölçü biriminin hata modeli ve hareket dinamikleri düşünülerek, iki farklı sistem tasarlanarak, gerçek verilerle simule edilmiştir. Sonuçların oldukça tatmin edici olduğu gözlemlenmiş olup, basınç sensörünün yardımcı sensör olarak kullanılması durum açılarının hesaplanmasında iyileştirme sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Attitude and Heading angles are crucial parameters for navigation. Conventional navigation methods mostly uses IMU and GPS devices to calculate these angles. MEMS technology offers small sized, low cost IMU sensors with moderate performance. However, GPS cannot be used in underwater. Therefore, different aiding sensors are used in underwater vehicles in order to increase the accuracy. As the accuracy of devices increases, the cost of these devices also increases. In this thesis, rather than using GPS and high quality IMU sensors, low cost MEMS IMU sensor is used together with a magnetometer and a pressure sensor as aiding sensors. Considering the IMU error model and motion dynamics, two systems are designed and simulated using real data. The results seem to be satisfactory and using pressure sensor as an aiding sensor improves the attitude angles estimation.