Reversal of paclitaxel resistance in MCF-7 cell line by a chemical modulator elacridar
MCF-7 hücre hattında paklitaksel direncinin kimyasal modülatör elakridar ile geri çevrilmesi
- Tez No: 318970
- Danışmanlar: PROF. DR. UFUK GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Çoklu ilaç dirençliliği (MDR) kanser hücrelerinin antikanser ilaçlarına önceden dirençli olması veya kemoterapi sırasında direnç kazanmasıdır. MDR'a sebep olan mekanizmalardan biri atılım pompa genlerinin ifadesinin artışıdır. MDR1 ve MRP1 proteinlerinin aşırı ifadesi antikanser ajanlarının hücreden atılımını artırır.Bu çalışmanın amacı MCF7 meme kanseri hücre hattında MDR-1'den kaynanlanan paklitaksel direncinin, kimyasal modülatör elakridar ile geri çevirilmesidir. Çalışmada, elakridarın sitotoksisitesi ve geri çevirim etkisi incelenmiştir. Ayrıca, elakridarın MDR1 ve MRP1 genlerinin ifadesine olan etkisi de belirlenmiştir.Bu çalışmada, MCF7/Pac hücrelerindeki MDR1 geninin MCF7/S hücrelerindekine oranla aşırı ifade edildiği (208 kat) bulunmuştur. XTT sonuçlarına göre, MCF7/Pac hücrelerinde elakridar 30µM'a kadar sitotoksik etki göstermemektedir. Sitotoksisiteanalizleri 0,5µM elakridarın, MCF7/Pac hücrelerindeki paklitaksel direncini %94 oranında, 5µM elakridarın ise tamamen geri çevirdiğini göstermiştir. Kantitatif eş-zamanlı PZR sonuçlarına göre elakridar muamelesinden sonra MDR1 ve MRP1 gen ifadelerinde doza bağımlı biçimde artışlar meydana gelmiştir. Ancak bu artışlar elakridarın geri çevirim etkisini engellememiştir.Düşük konsantrasyonlardaki elakridarın MCF7/Pac hücrelerindeki paklitaksel direncine karşı çok etkili olduğu gösterilmiştir. Bu yüzden elakridarın paklitaksele dirençli hastalarda tedavi amaçlı kullanılabileceği düşünülmektedir. Yine de, doza bağımlı MDR1 ve MRP1 gen ifadesi artışları göz önünde bulundurulmalı ve aşırı dozda elakridar uygulamalarından kaçınılmalıdır.
Özet (Çeviri)
The phenomenon called multi drug resistance (MDR) is the resistance of cancer cells to anticancer drugs before or during chemotherapy. One of the mechanisms causing MDR is the upregulation of efflux pumps. The overexpression of MDR1 and MRP1 results in increased efflux of anticancer agents.The aim of this study was to reverse MDR1-mediated paclitaxel resistance in MCF7 breast cancer cell line by a chemical MDR modulator elacridar. In this study, cytotoxicity and the reversal effect of elacridar on sensitive and paclitaxel resistant cells were investigated. The effect of elacridar on MDR1 and MRP1 gene expressions were also determined.Results indicated MDR1 gene was highly overexpressed (208 fold) in MCF7/Pac cells compared to MCF7/S cells. Elacridar was not found to be cytotoxic in MCF7/Pac cells up to 30µM. XTT results demonstrated 0.5µM elacridar concentration was able to restore the antiproliferative effect of paclitaxel by 94% in MCF7/Pac cells. Complete MDR reversal was achieved at 5µM elacridar concentration. qPCR results revealed dose dependent upregulations in MDR1 and MRP1 gene expression levels after elacridar treatment which did not prevent reversal of MDR by elacridar.Elacridar was shown to be very effective against paclitaxel resistance in MCF7/Pac cells at low concentrations. Therefore, it can be a suitable candidate for therapeutic applications in patients who developed paclitaxel resistance. Nevertheless, dose dependent upregulations in MDR1 and MRP1 gene expressions should be taken into consideration and overdose elacridar administration should be avoided.