Suya doymamış iki kilde kalıntı kayma dayanımının ardışık yüklemeli kesme kutusu deneyleriyle irdelenmesi
Investigation of residual shear strength on unsaturated two types of clays with reversal shear box tests
- Tez No: 5495
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKER MİRATA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
SUYA DOYMAMIŞ İKİ KİLDE KALINTI KAYMA DAYANIMININ ARDIŞIK YÜKLEMELİ KESME KUTUSU DENEYLERİYLE İRDELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Zuhal ETKESEN (ŞENGİL) GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ MART 1989 ÖZ Daha önceki kaymalar veya tektonik hareketler sonucu oluşmuş kayma düzlemleri veya süreksizlik düzlemleri boyunca yeniden bir kayma olduğunda, bu düzlemlerde dayanım kalıntı dayanıma eşit veya çok yakındır. Bu durumda zeminin duraylılık hesapları için kalıntı dayanım bilinmelidir. Bugüne kadarki yayınlar da, araştırmacıların çoğunlukla suya doygun killer üzerinde çalıştıkları ve kalıntı içyapışkanlıgı sıfır ya da sıfıra çok yakın buldukları görülmüştür. Bu çalışmanın amacı, kil oranları % 18 ve % 58 olan, suya doymamış iki kilin kalıntı kayma dayanımını ardışık yüklemeli kesme kutusu deneyleriyle irdelemek, bugüne kadarki yayınlarda savunulduğu gibi“Kalıntı içyapış- kanlık sıfır oluyor mu?”sorusuna yanıt aramaktır. Bu IIamaçla her iki tip zemin örneği kendi içinde iki gruba ayrılmış; değişik ötelenme hızlarında, kalıntı kayma dayanımı, birinci grup için önce doğal su içeriğinde, sonra örneği suyla kaplayarak? ikinci grup için örneği baştan suyla kaplayarak bulunmuştur. Çalışmanın sonu cunda yalnız kil oranı % 58 olan zeminin kalıntı içya- pışkanlığınm, baştan suyla kaplayarak yapılan deney lerde sıfıra çok yaklaştığı gözlenmiştir. Böylece kalıntı dayanımda içyapışkanlığın her zemin için sıfıra yaklaşmayabileceği sonucuna varılmıştır. III
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF RESIDUAL SHEAR STRENGTH ON UNSATURATED TWO TYPES OF CLAYS WITH REVERSAL SHEAR BOX TESTS (M.Sc. Thesis) Zuhal ETKESEN (ŞENGİL) GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY MARCH 1989 ABSTRACT When a movement occurs again, along slip surfaces or discontinuities resulting from earlier slides or tectonic movements, the strength on these surfaces is at or close to the residual strength. In this case, for the stability analysis of the soil, the residual strength should be knonwn. In most of the literature published so far, the investigators have studied saturated clays and they found that the residual cohesion was zero or very nearly so. The propose of this study is to determine the strength of two types of unsatureted clays, whose clay fractions are 18 % and 58 %, by using multiple reversal shear box tests, and to see if the residual cohesion is zero, as reported before. For this propose, each type of soils has been IVdivided into two groups. For the first group, the residual strength has been measured at different displacement rates, at the natural water content then by flooding; for the second group, these determination were done by flooding the specimens before the start of shear. It has been observed that the residual cohesion was very close to zero only for the soil whose clay fraction was 58 % in the tests which have been performed by flooding the specimens before the start of shear. It was concluded that the residual cohesion may not drop close to zero for all soils.