Dişli çubuk mekanizmalarının bilgisayar yardımıyla tasarımı
Computer aided design of greared linkage mechanisms
  1. Tez No: 3365
  2. Yazar: ŞEFAATDİN YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERES SÖYLEMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
DİŞLİ ÇUBUK MEKANİZMALARININ BİLGİSAYAR YARDIMIYLA TASARIMI (Yüksek Lisans Tezi) Şefaatdin YÜKSEL GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 1988 ÖZET Bu çalışmada bir dört çubuk mekanizmasına episikloidal dişli çifti eklenmesi ile oluşan dişli çubuk mekanizmaları incelenmiştir. Elde edilen mekanizma tipleri ve hareket fonksiyonları sınıflandı rılmıştır. Beş değişik mekanizmanın hareket fonksiyonları araştı rılmıştır. Bazı mekanizmaların büyük salınım veya bir dönme hare ketinin bir kısmında ani geri dönme hareketi yaptığı görülmüştür. Bu mekanizmalar için tasarım abakları hazırlanmış ve kullanma ör nekleri verilmektedir. Diğer tipler için ise sadece kinematik ana liz sonuçları verilmektedir.
Özet (Çeviri)
Ill COMPUTER AIDED DESIGN OF GEARED LINKAGE MECHANISMS (M. Sc. Thesis) Şef aatdin YÜKSEL GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 1988 ABSTRACT In this study the geared linkage mechanisms formed by ctxpling an epicyclic gear pair to a four bar mechanism have been investigated. The types and motion functions of the obtained mechanisms have been classified. Investigation of the motion functions of five different mechanisms have been performed. Some the mechanisms considered provide large oscillations or instantaneous reversal of motion within a certain portion of the cycle. The design charts have been prepared for these mechanisms and examples are provided. For other types, the results of the kinematic analysis are given only.