Şizofreni hastalarında içselleştirilmiş damgalanmanın tedaviye uyuma etkisi
The effect of internalized stigma on the compliance to treatment in schizophrenia patients
- Tez No: 318980
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE OKANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Sağlık Eğitimi, Nursing, Psychiatry, Health Education
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Bu araştırma, şizofreni hastalarında içselleştirilmiş damgalanmanın tedaviye uyum üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır.Materyal ve Metot: Araştırma Atatürk Üniversitesi Yakutiye Araştırma Hastanesi ve Erzurum Bölge Eğitim Araştırma Hastanesi Psikiyatri Kliniklerinde 15.10.2011-20.05.2012 tarihleri arasında yapılmıştır.Araştırmanın evrenini, belirtilen tarihler arasında DSM IV tanı ölçütlerine göre şizofreni tanısı almış ve araştırma kriterlerine uyan tüm hastalar oluşturmuştur. Evrenden örneklem seçimine gidilmemiştir ve araştırma 63 hastayla tamamlanmıştır. Verilerin toplanmasında ?Soru Formu?, ?MUÖ?, ?İTE? ve ?RHİDÖ? kullanılmıştır. Veriler SPSS 15.0 paket programında değerlendirilmiştir.Bulgular: Şizofreni hastalarının %11.1'inin tedaviye uyumlu olduğu, % 34.9'unun orta düzeyde uyumlu olduğu, %54.0'ünün tedaviye uyumsuz olduğu bulunmuştur. Hastaların %58.7'sinin ilaç tutumunun olumlu olduğu, %41.3'ünün ilaç tutumunun olumsuz olduğu saptanmıştır. Hastaların içselleştirilmiş damgalanma düzeyi puan ortalaması 76.39+14.30 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was carried out as defining to determine the effect of internalized stigma on the compliance to treatment in schizophrenia patients.Material and method: The study was conducted between 15.10.2011 and 10.05.2012 at the psychiatric clinics of Atatürk University Yakutiye Research and Application Hospital and Erzurum Numune Hospital. The study population comprised of all patients diagnosed with schizoprenia in accordence with DSM IV diagnosis measures and compatible with study criteria between the dates stated above . No spesific group was chosen from the population and the study was completed with 63 patients, and The researcher used the ?Question Form?, ?MCS?, ?DAI? and ?ISMI? for gathering the data. A SPSS 15 package program was used to conduct data analysis.Results: it was found out that 11.1% of schizoprenic patients were compatible to treatment, 34.9% were moderate compitable, 54.0% were incompitable to treatment. İt was detected that 58.7% of shizoprenic patients?attitude to drug treatment were positive, 41.3% were negative. The average score for level of internalized stigma of patients was found to be 76.39 +14.30.