Osteosarkomda MMP-3 gen polimorfizmlerinin incelenmesi
Investigation of MMP-3 gene polymorphism in osteosarcoma
  1. Tez No: 318989
  2. Yazar: MUSTAFA ADIGÜZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. H. ARZU ERGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Osteosarkom (OS), ortaya çıkan en yaygın primer malignant kemik tümörüdür. Genellikle insan hayatının ikinci on yılında meydana gelir ve uzun kemiklerin metafizinde görülür. OS çeşitli alt tiplere ayrılır. OS sınıflama ve gradlaması tedaviye yardımcıdır.MMP'lerin, apoptotik süreci etkileyen substratları hedefleme ve ECM'yi parçalama yetenekleri kanserle ilişkilidir. MMP'lerin yapısında, korunmuş bir katalitik domen, bir sinyal peptid ve C terminal hemopeksin bölgesi vardır. Bu endopeptidazlar; kollajenazlar, jelatinazlar, stromelisinler, membran tip, matrilsinler ve diğer MMP'ler olmak üzere altı kısma ayrılırlar. MMP-3 geni 10 ekzondan oluşan 11.q22.3 kromozom bölgesinde bulunan bir gendir.Çalışmamızda MMP-3 E45K ve T102T polimorfizmleri osteosarkom tanısı konmuş hastalar ve sağlıklı bireylerde PCR-RFLP yöntemine göre incelenmesi yapılmıştır. Elde edilen bulgulara göre MMP-3 E45K (rs679620) polimorfizminde AA genotipi sağlıklı bireylerde (p:0,004), G alleli hasta grubunda (p:0,010), AG genotipi ise hasta grubunda (p:0,001) artmıştır. MMP-3 T102T (rs 41380244) polimorfizminde genotip ve allel dağılımları karşılaştırıldığında hasta ve kontrol bireyleri arasında istatistiksel bir fark bulunamamıştır. Çalışmamıza dahil ettiğimiz lokal nüks, metastaz ve cinsiyet durumuna göre her iki polimorfizm için hasta ve kontrol bireyleri arasında istatistiksel bir fark gözlenmemiştir. Özetle, bulgularımız sonucunda MMP-3 E45K polimorfizminin osteosarkomda etkisi olabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Osteosarcoma is the most common primary malignant bone tumour. Generally, it emerges at the second decade of human life and it is seen in the metaphysis of long bones. OS is divided into various subtypes. The classificiation and grading of OS is auxiliary to treatment.The MMPs? ability to target substrates affecting apoptotic process and to fragment ECMs is related to cancer. In MMPs? structure, there is a protected catalytic domain, a signal peptide and C terminal hemopexin domain. These endopeptidases are divided into six groups: collagenases, gelatinases, stromelysines, membran type, matrilysines and other MMPs. MMP-3 gene is present in 11.q22.3 chromosome section and is consisted of ten exons.In our study, MMP-3 E45K and T102T polymorphisms are investigated in osteosarcoma patients and healthy controls according to PCR-RFLP method. According to our findings, in MMP-3 E45K (rs679620) polymorphism, AA genotype is increased in controls (p:0,004) and allele G (p:0,010) and AG genotype (p:0,001) is increased in cases. In MMP-3 T102T (rs41380244) polymorphism, there is no statistical difference between cases and controls in genotype and allele distributions. No statistical difference observed between cases and controls for both polymorphism according to their sex, metastasis and local recurrence situation. In summary, our results suggest that MMP-3 E45K polymorphism may have a substantial effect on osteosarcoma.