Çalışan çocuklarda deri ile ilgili sorunlar ve ilişkili faktörler
Skin problems and related factors in working children
  1. Tez No: 318990
  2. Yazar: EMİNE AKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. NİHAL ESİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dermatoloji, Halk Sağlığı, Hemşirelik, Dermatology, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Aktaş, E. (2012). Çalışan Çocuklarda Deri İle İlgili Sorunlar Ve İlişkili Faktörler. İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Halk Sağlığı Hemşireliği ABD. Yüksek Lisans Tezi. İstanbul.Bu araştırma deri sorunları açısından riskli mesleklerde çalışan çocukların mesleki deri hastalıkları ile ilgili semptomlarını ve ilişkili faktörleri belirmek amacıyla, tanımlayıcı-ilişki arayıcı tipte planlanmıştır.Araştırmanın örneklemini, İstanbul'da yer alan Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı, iki Mesleki Eğitim Merkezinin kuaför, kuyumcu ve oto tamirciliği bölümlerinde okuyan 455 öğrenci oluşturmuştur.Araştırma verileri Flyvholm ve arkadaşları (2002) tarafından geliştirilen Nordik Mesleki Deri Hastalıkları Anketi ?MDHA (Nordic Oqupationala Skin Questionnaire -NOSQ-2002) kullanılarak toplanmıştır. Anketin Türk diline uyarlaması için geçerlilik çalışması yapılmıştır.Verilerin değerlendirilmesinde SPSS 15.0 paket programı kullanılmış; veriler yüzdelik, frekans, Chi-square (?2), t testi ve lojistik regresyon analizi kullanılarak analiz edilmiştir.Araştırmaya dahil edilen çocukların yaş ortalaması 17,90 ± 1,73'tür (min:14, max:24). Çocukların %57,2'sinin kız, % 47,3'ünün erkek olduğu bulunmuştur. Çocukların egzama görülme sıklığı %44,4, ürtiker görüleme sıklığı %13,4 ve toplam mesleki deri hastalıkları (MDH) ile ilgili semptom görülme prevalansı ise %49,7 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aktas, E. (2012). Skin Problems and Related Factors in Working Children. Istanbul University Institute of Medical Sciences. Department of Public Health Nursing. Master?s Thesis. Istanbul.This study was designed in descriptive-corrrelational in order to determine the occupational skin symptoms and related factors of the working children in risky occupations.The samples of the research consist of 455 students trainning in the fields of hairdressing, jewelery and car mechanic in two Apprenticeship and Vocational Training Centers in Istanbul, belonging to National Education Ministry.The data concerning this research was gathered by using Nordic Occupational Skin Questionnaire -NOSQ-2002 developed by Flyvholm and et al. The validity studies of NOSQ 2002 was carried for adjust the questionnaire into Turkish language.SPSS 15.0 package program was used to evaluate the data. The following statistical methods were employed in analyzing of data: percentage, frequency, Chi-square (?2), t test and logistics regression analysis.The age average of the children included in the research was17,90 ± 1,73 (min:14, max:24). It was found out that 57,2% were girls and 47,3% were boys. It was found out that the frequency of eczema of the children was 44,4%, the frequency of urticeria is 13,4% and frequency of the symptoms related to total occupational skin diseases (OSD) was 49,7%.