Prematüre yenidoğanlarda intravenöz kanülasyona bağlı ağrının azaltılmasında emla kreminin etkisinin incelenmesi
Evaluation of the effect of emla cream in reducing the pain of intravenous connulation in premature newborns
- Tez No: 318991
- Danışmanlar: PROF. DR. MAĞFİRET KARA KAŞIKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZETAmaç. Bu araştırma prematüre yenidoğanlarda intravenöz kanülasyona bağlı ağrının azaltılmasında ?emla kremi?nin etkisinin incelenmesi amacıyla yapıldı.Materyal ve Metot. Araştırmanın verileri Eylül 2011 ile Mart 2012 tarihleri arasında toplandı. Bu tarihler arasında kliniğe 117 prematüre kabul edildi, 26 prematüre araştırma kriterlerine uymadı, 11 prematüre ise işlem tek seferde gerçekleştirilemediğinden araştırma kapsamından çıkarıldı. Kontrol grubunda 40, girişim grubunda 40 olmak üzere toplam 80 prematüre ile çalışıldı. Araştırmada örneklem seçimine gidilmeyip evren aynı zamanda araştırmanın örneklemini oluşturdu. Veri toplamada `Bilgi Formu', `Girişim Takip Formu' ve `Prematüre Bebek Ağrı Profili' kullanıldı. Girişim grubuna intravenöz kanül takma işleminden 30 dakika önce ?emla kremi? uygulandı. Kontrol grubundaki prematürelere ise rutin hemşirelik girişimleri dışında herhangi bir uygulama yapılmadı. Uygulamaların video kayıtları dört uzman gözlemci tarafından birbirinden bağımsız olarak aynı kriterlere göre değerlendirilerek gözlemciler arası uyum katsayısı saptandı. Verilerin değerlendirilmesinde yüzdelik ki-kare, ortalama ve t testi kullanıldı.Bulgular.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTAim. This study was carried out to measure the effects of the ?emla cream? in reducing pain while administering intravenous cannula process amongst premature newborns.Material and Method. Data was gathered between September 2011 and March 2012. The study was carried out on 80 premature newborns, half were placed in a controlled group and the other half in an experimental group. `Information Forms?, ` Monitoring Forms? and `Premature Infant Pain Profile Forms? were used in gathering data. The ?Emla cream? was administered to the experimental group half an hour before carrying out the intravenous cannula process. The premature newborns in the controlled group were only given routine nursing interventions. Application video recordings were evaluated according to the same criteria by four independent experts. In doing so coefficiency scores of both groups were calculated. Percentage chi square, average and t test were applied in evaluating the data.Results.