L- karnitin uygulamasının laktasyon döneminde ratlarda enerji metabolizmasına etkisinin araştırılması
The effects of l-carnitine treatment on energy metabolism in rats in lactation periods
- Tez No: 318998
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLHAN TÜRKAY HOŞTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Dişilerin, yaşamları süresince enerji ihtiyaçlarının önemli düzeyde arttığı laktasyon döneminde dengeli beslenme, hem yavru için hayati önemi olan süt salınımı ve içeriği açısından hem de annenin laktasyon ve sonrası periyodu en sağlıklı şekilde geçirmesi açısından önemlidir. L-Karnitin organizmada enerji metabolizmasında kilit rol oynamaktadır. Bu bilgi doğrultusunda yeni doğum yapmış ratların yemine laktasyon süresince, L-Karnitin eklenerek enerji metabolizması üzerine etkisi gözlemlenmiştir. 60 adet yeni doğum yapmış Wistar albino rat, 30'arlı iki gruba ayrılmıştır. Gruplar, Deneme ve Kontrol grubu olarak adlandırılmıştır. Deneme grubunu oluşturan ratlar 30 mg/kgyem L-Karnitin innersalt içeren yemle, kontrol grubu, L-Karnitin içermeyen rat yemi ile beslenmiştir. Deneme ve kontrol grupları kendi içinde 10'arlı 3 adet alt gruba ayrılmıştır. Birici alt grup, gebe olmayan ratlar, ikinci alt grup, standart yemle beslenen laktasyonda ratlar, üçüncü alt grup yüksek enerjili yemle beslenen laktasyonda ratlardan oluşmuştur. Doğumla beraber, deneme grubuna karnitin içeren yem verilmeye başlanmıştır. Tüm gruplardan laktasyon öncesi (gebelik dönemi) ve laktasyonun 7., 14., 21. günlerinde kan alınarak, glukoz, total kolesterol, trigliserid, HDL, LDL, leptin ve karnitin düzeyleri ticari kitler kullanılarak, VLDL düzeyi TG/5 formülüyle hesaplanmıştır. Canlı ağırlık ve yem tüketimi haftalık ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Energy requirements increases in females in lactation periods, healthy nourishment is very important both rats and their young?s, for milk contents. L-Carnitine plays as a key in energy metabolism. In this way we investigate the effects of L-Carnitine on energy metabolism supplementing new birth rats. We divided 60 Wistar albino rats into two groups. The groups were experiments (30) and controls (30) where the experiment groups got 30 mg/kg L-Carnitine, the controls fed without carnitine. Control and experiment groups divided into three subgroups in each. Both of experimental and control?s first subgroups have rat?s not pregnant, the second subgroups were fed rat standart diets, the third subgroups were fed rat diet in high energy levels. When the rats began to reproduce, they got extra karnitin in their diets. The bloods were taken before lactation (gestation) and 7., 14. and 21. days of lactation. Glucose, total cholesterol, triglycerides, HDL, LDL, leptin and carnitine concentrations were determined using commercial kits. Levels of VLDL were calculated with TG/5 formula. Feed consumption and gain weight were measured weekly.