Orta öğretim öğrencilerinin beden eğitimi dersine ilişkin tutumlarının incelenmesi(Afyonkarahisar ili örneği)
Attitudes of secondary school students to physical education lessons (The example of Afyonkarahisar province)
  1. Tez No: 319016
  2. Yazar: İHSAN YAĞCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İRFAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Araştırma, ortaöğretim öğrencilerinin beden eğitimi dersine ilişkin tutumların belirlenmesi ve ortaöğretim öğrencilerinin kişisel özelliklerine göre beden eğitimi dersine ilişkin tutumları arasındaki farklılıkların incelenmesi amacını taşımaktadır. Araştırmanın örneklem grubunu 2011?2012 eğitim ve öğretim yılında Afyonkarahisar il merkezinde ortaöğretim kurumlarında öğrenim gören 500 öğrenci oluşturmaktadır. Öğrenciler 9, 10, 11 ve 12. sınıflarda rasgele (random) yöntemle seçilmişlerdir.Araştırmada veri toplama aracı olarak iki bölümden oluşan anket formu kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde SPSS 14.01 for Windows paket programı kullanılmıştır. Araştırma anketinde yer alan beden eğitimi ders tutum ölçeğinin yapı geçerliği için açıklayıcı faktör analizi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to determine the attitudes of secondary school students to Physical Education lessons and to analyze the differences among the attitudes of secondary school students to Physical Education lessons related to their personal characteristics. The sample group of the research is made up of 500 students at 9th, 10th, 11th and 12th classes randomly who are presently studying at secondary institutions in the centre of Afyonkarahisar. Study used a questionnaire consisting of two parts. ?SPSS 14.01 for Windows? was used in analysing the gained data. Explanatory factor analysis was performed for the structure validity of Physical Education lesson attitude scale which is present in the survey.