Türkiye bölgesel bayan basketbol ligi B grubunda oynayan bayan basketbolcuların sakatlanma sıklıkları ve nedenleri
The frequency and the causes of injures of the athletes playing on regional women's basketball B league of turkey
- Tez No: 319017
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YÜCEL OCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışma Bölgesel Bayan Basketbol B Liginde oynayan sporcuların sakatlanma sıklıkları ve nedenlerinin araştırılması için yapılmıştır. Çalışmaya 81 bayan sporcu katılmıştır ve sporda sakatlanma sıklıkları ve nedenlerinin araştırılması için hazırlanan anket formu uygulanmıştır. Bu anket formunun değerlendirilmesinde SPSS 15.0 paket programı kullanılmıştır. Elde edilen veriler yüzde ve ki-kare analizleriyle değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
This study was made to investigate the frequency and the causes of injures of the athletes playing on Regional Women?s Basketball B league. 81 female athletes have participated in the study, and the questionnaire was prepared to investigate the frequency ad causes of injures in sport. In the evaluation of that questionnaire, the package program SPSS 15.0 was used. The obtained data was evaluated by percentage and chi-square analysis.