Tavşan böbreklerinde iskemi/reperfüzyonla indüklenen oksidatif hasarın venöz kanla önlenmesi
The prevention of ischaemia/reperfusion induced oxidative damage with venous blood in rabbit kidneys
- Tez No: 319048
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİS SÜLEYMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Nefroloji, Pharmacy and Pharmacology, Nephrology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç. Bu çalışmanın amacı, venöz kanın tavşan böbreklerinde, İR ile indüklenen oksidatif hasara etkisini araştırmak ve melatoninle karşılaştırmaktır.Materyal ve Metot. Tavşanlar renal iskemi (Rİ), renal iskemi reperfüzyon (RİR), Renal iskemi+venöz kan+reperfüzyon (RİVR), melatonin+renal iskemi+ reperfüzyon (MRİR) ve şam operasyonu uygulanmış sağlıklı gruplara (SK) ayrıldı. Melatonin iskemiden bir saat önce intravenöz yoldan verildi ve SK grubu hariç tüm gruplarda bir saat süreyle iskemi oluşturuldu . RİVR grubunun renal arterine reperfüzyondan önce kulak veninden alınan venöz kan beş dakika boyunca uygulandı. Daha sonra tüm gruplara üç (Rİ grubu hariç) saat süreyle reperfüzyon sağlandı. Bu süre sonunda böbrekler çıkartılarak biyokimyasal ve histopatolojik incelemeler yapıldı.Bulgular. Rİ, RİR, RİVR, MRİR ve SK grubu böbrek dokusunda XO aktivitesi sırası ile 53.5 ± 1.72, 31.0.± 6.39, 45.6 ± 9.20, 28.6 ± 6.05 ve 14.3 ± 1.28 u/gr protein; MDA miktarı 6.3 ± 0.02, 19.5 ± 1.33, 7.0 ± 0.96, 7.5 ± 0.76 ve 4.7 ± 0.34 µmol/gr protein; GSH miktarı 4.5 ± 1.08, 2.7 ± 0.13, 5.4 ± 0.22, 4.9 ± 0.55 ve 6.9 ± 0.33 nmol/gr protein ve 8-OHGua miktarı 1.1 ± 0.08, 2.6 ± 0.25, 1.0 ± 0.09, 1.3 ± 0.09 ve 0.9 ± 0.01 pmol/L bulundu. Kan BUN ve kreatinin miktarları sadece RİR grubunda yüksek bulundu. Bu çalışmada histopatolojik bulgular, oksidatif stresin en iyi baskılandığı RİVR ve MRİR grubunda RİR grubuna göre çok daha hafif bulunmuştur.Sonuç. İR hasarının oluşma mekanizması esas alınarak yapılan bu çalışmada, iskemili doku reperfüzyonunun venöz kanla başlatılmasının yararlı olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Aim. The aim of this study is invastigating the effects of venous blood on the oxidative damage induced by IR in the kidneys of rabbits comparing with melatonin.Materials and Method. Experimental groups are named as renal ischemia (RI), renal ischemia-reperfusion (RIR), renal ischemia+venous blood+reperfusion (RIVR), melatonin+renal ischemia-reperfusion (MRIR), and sham operated healthy control group (HG). One hour prior to ischemia, melatonin was administered intravenously and all groups, except HG , were subjected to ischemia for one hour. Venous blood from the ear vein was applied to the renal arteries of RIVR group for five minutes. Then, reperfusion was achieved in all of the groups (except for RI group) for three hours. Finally, the kidneys were excised for biochemical and histopathological examinations.Results. In the renal tissue of RI, RIR, RIVR, MRIR, and HG groups, XO activity was found as 53.5±1.72, 31.0±6.39, 45.6±9.20, 28.6±6.05 and 14.3±1.28 u/g protein, respectively. Furthermore, MDA levels were found as 6.3±0.02, 19.5±1.33, 7.0±0.96, 7.5±0.76 and 4.7±0.34 µmol/g protein, respectively, GSH levels were found as 4.5±1.08, 2.7±0.13, 5.4±0.22, 4.9±0.55 and 6.9±0.33 nmol/g protein, respectively, and 8-OHgua levels were found as 1.1±0.08, 2.6±0.25, 1.0±0.09, 1.3±0.09 and 0.9±0.01 pmol/L, respectively. However, BUN and creatinine levels were higher only in RIR group. In the study, histopathological findings were much milder in RIVR and MRIR groups that had the best suppressed oxidative stress parameters than RIR group.Conclusion. Based on the mechanism of the formation of IR injury, inducing the reperfusion of ischemic tissues through venous blood is useful.