Gebelere verilen doğum ve doğum sonu eğitimin bu dönemlere ilişkin endişeyi azaltmaya etkisi
The effects of birth and postpartum education given to pregnant women on mitigating anxiety concerning these periods
- Tez No: 319060
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN PASİNLİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Gebelere Verilen Doğum ve Doğum Sonu Eğitimin Bu Dönemlere İlişkin Endişeyi Azaltmaya EtkisiAmaç. Araştırma, gebelerin, doğum ve doğum sonu döneme ilişkin bilgilenmelerini sağlayarak bu dönemlere ilişkin endişelerini azaltmak amacıyla yapılmıştır.Materyal ve Metot.Araştırma ön test- son test kontrol gruplu yarı deneme modelinde yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Mart-Haziran 2012 tarihleri arasında, Erzincan Üniversitesi- Sağlık Bakanlığı Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın-Doğum Kliniğine başvuran, 32-37. gebelik haftasındaki gebeler oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini bu evrenden güç analizi ile belirlenen olasılıksız rastlantısal örneklem yöntemiyle seçilen 50 deney, 50 kontrol grubunda olmak üzere toplam 100 gebe oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında ?Kişisel Bilgi Formu? ve ?Gebelerde Doğum ve Postpartum Döneme İlişkin Endişe Ölçeği? (GDPDİEÖ) kullanılmıştır. Deney grubundaki gebelere eğitim kitapçığı ile desteklenen eğitim verilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde, chi- square , ortalama, Mann-WhitneyU ve t testi kullanılmıştır.Bulgular.
Özet (Çeviri)
The Effects of Birth and Postpartum Education Given to Pregnant Women on Mitigating Anxiety Concerning These PeriodsPurpose. The research was conducted in order to mitigate anxiety concerning childbirth and postpartum period by informing pregnant women related to these periods.Materials and Methods. Research was conducted in quasi-experimental model with pre-test and post-test control group. The population of the study included pregnant women at 32nd-37th gestational week who consulted to Clinic of Obstetrics and Gynaecology at Erzincan University ? Ministry of Health MengücekGazi Education and Research Hospital from March to June in 2012. Sample of the study consisted of totally 100 pregnant women 50 of whom are in experimental group and 50 of whom are in control group who were selected from the population of the study with improbable concurrent sampling method determined by power analysis.“Personal Information Form”and ?Scale of Anxiety Related to Birth and Postpartum Period in Pregnancy" (SARBPPP) were used in order to collect data. Pregnant women in the experimental group were given training supported by an education booklet. Chi-square, average, Mann-Whitney U and t test were used in the evaluation of data.Results.