Primipar gebelere verilen eğitimin doğum sonu depresyon üzerine etkisi
The effect of educatıon gıven to the prımıparous pregnant women on postpartum depressıon
  1. Tez No: 305989
  2. Yazar: BAHTIŞEN KARTAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜRÜVVET BAŞER, PROF. DR. NİMET KARATAS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Annenin ve bebeğin sağlığını korumak için doğum sonu depresyonun önlenmesi, erken tanı ve tedavisinin sağlanması önemlidir. Doğum sonu depresyonu önlemeyi amaçlayan müdahalelerden birisi de eğitim çalışmalarıdır. Bu araştırma primipar gebelere, kendilerinin ve bebeklerinin doğum sonu dönemde bakımına yönelik verilen eğitimin doğum sonu depresyon riski üzerine etkisini değerlendirmek amacıyla yapılmış kontrol gruplu deneysel bir çalışmadır. Araştırmanın örneklemini kontrol grubunda 97, müdahale grubunda 85 kişi olmak üzere 182 kadın oluşturmuştur. Çalışma için etik kurul onayı ve kadınlardan bilgilendirilmiş onam alınmıştır. Müdahale grubundaki kadınlara gebeliklerinin 28-32. haftalarında doğum sonu döneme hazırlık eğitimi verilmiştir. Veriler, kadınların tanıtıcı bilgilerini içeren ?Tanıtım Formu? doğum sonu 4-6 haftalar arasında uygulanan ?Doğum Sonu Tanıtım Formu? ve ?Doğum Sonrası Depresyon Tarama Ölçeği? kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde ki-kare, Fisher, MC Pearson, Student t ve Mann Whitney U testleri kullanılmıştır.Çalışmaya katılan müdahale grubundaki kadınların toplam depresyon puanının (53.00 ± 16.70) kontrol grubuna (61.54 ± 22.33) göre daha düşük olduğu, iki grup arasındaki farkın önemli olduğu belirlenmiştir (p0.05), duygusal değişkenlik, suçluluk ve anksiyete alt boyutlarında depresyon puanının müdahale grubunda önemli ölçüde düşük olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In order to protect the health of mother and the baby, it is important to prevent postpartum depression, to diagnose it earlier and to supply the necessary treatment. One of the interventions aimed at preventing postpartum depression is education. This is a control group experimental study which was conducted in order to determine the effect of postpartum personal care and baby care education given to the primiparous pregnant women on postpartum depression risk. The study sample consisted of 182 women (97 in control group and 85 in intervention group). Ethics Committee Approval was acquired for the study and informed consent was obtained from the women. The women in the intervention group were given a preparatory education for postpartum period between the 28th and 32nd gestational weeks. The data were collected by using ?Introductory Form? which include introductory information of women, ?Postpartum Introductory Form? which was applied between 4th and 6th weeks postpartum and ?Postpartum Depression Screening Scale?.