Akciğer kanserli hastalarda beta-fibrinojen -455 G/A ve anjiyotensin dönüştürücü enzim I/D gen polimorfizmlerinin incelenmesi
The investigation of beta-fibrinogen -455G/Aand angiotensin converting enzyme I/D gene polymorphisms in patients with lung cancer
  1. Tez No: 319067
  2. Yazar: HAMİT HAKAN ALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. F. ZUHAL UMUDUM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç. Akciğer kanseri en sık görülen ve en yüksek ölüm oranına sahip kanser tiplerinden biridir. Fibrinojen koagülasyonda rolü olan bir plazma proteindir. Fibrinojenin tümör büyümesi, anjiyogenezi ve metastazında etkili olduğu düşünülmektedir. ADE, özellikle akciğerde anjiyotensin I'in anjiyotensin II'ye dönüşümünü katalizleyen enzimdir. Anjiyotensin II'nin anjiyogenez üzerinde doğrudan ya da dolaylı olarak etkili olduğu deneysel çalışmalarla gösterilmiştir. Fibrinojeni sentezleyen gen üzerinde yapılan çalışmalarda bir çok polimorfizm tespit edilmiştir. Biz çalışmamızda promotör bölgede -455. bazda Guanin/Adenin polimorfizmini inceledik (ß.fibrinojen .455G/A). ADE'yi kodlayan gende ise 17q23 kromozomda 16. intronda bulunan İnsersiyon/Delesyon (ADE I/D) polimorfizmini inceledik. Bu çalışmanın amacı plazma fibrinojen düzeyi ve ß-fibrinojen -455G/Ave ADE I/D gen polimorfizmleri ile akciğer kanseri arasında bir ilişki olup olmadığını araştırmaktır.Mateyal ve Metot. Bu çalışma 100 akciğer kanserli hasta ve 100 sağlıklı kontrol üzerinde yürütüldü. Plazma fibrinojen seviyeleri ELİSA yöntemi ile, polimorfizm analizleri PZR-ters hibridizasyon yöntemi ile tespit edildi.Bulgular.
Özet (Çeviri)
Aim. Lung cancer is one of the most common and high mortality-rated cancer type. Fibrinogen is a plasma protein which has a role in the coagulation process. It is thought that fibrinogen has role in growth, angiogenesis and metastasis of tumor. ACE is an enzyme which catalyzes the transformation of angiotensin I to angiotensin II especially in lungs. In experimental studies it was shown that angiotensin II was effective in angiogenesis directly or indirectly. Lots of polymorphism were determined in studies which were conducted on fibrinogen synthesizing gene. In this study, we examined Guanine/ Adenine polymorphism in -455 base in promotor region (ß.fibrinogen .455G/A). On the other hand, in gene which codes ACE, we studied insertion/deletion (ACE I/D) polymorphism in chromosome 17q23 in 16th introne. Our aim was to determine the plasma fibrinogen levels and ß-fibrinogen -455G/A and ACE I/D polymorphisms in patients with lung cancer.Material and Method. This study was conducted on 100 patients with lung cancer and 100 healthy controls. Plasma fibrinogen levels were measured by ELISA. Polymorphism analysis was determined by PCR-reverse hybridization method.Results.