Egzersiz tedavisine dirençli tek taraflı patellofemoral ağrı sendromlu hastalarda, diz proprioception ve quadriceps kası yüzeyel emg cevaplarının tıbbi hipnoz altında incelenmesi
Investigation of knee proprioception and surface emg response of patients with unilateral patellofemoral pain syndrome who has resistance to therapeutic exercise under medical hypnosis
  1. Tez No: 319085
  2. Yazar: RAFET IRMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN ERGUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyofizik, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Psikoloji, Biophysics, Physical Medicine and Rehabilitation, Psychology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Fizyoterapistliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Irmak, R. Egzersiz tedavisine dirençli tek taraflı patellofemoral ağrı sendromlu hastalarda, diz proprioception ve quadriceps kası yüzeyel EMG cevaplarının tıbbi hipnoz altında incelenmesi. Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Spor Fizyoterapistliği Programı Doktora Tezi, Ankara, 2012. Patellofemoral ağrı sendromu (PFAS) adolesan ve genç yetişkinlerde yaygın görülen, etiyolojisi bilinmeyen, sınıflama ve tedavi protokolleri üzerinde uzlaşmaya varılamamış bir patolojidir. Tek taraflı PFAS hastalarında sağlam dizin, medulla spinalis ya da daha üst merkezlerde yer alan bir mekanizma nedeni ile hasta dizdekine benzer semptomlar gösterdiği bilinmektedir. Ayrıca PFAS tanısı ile fizyoterapi ve rehabilitasyon programlarına alınan hastaların bir kısmında kalıcı iyileşme elde edilememektedir. Bu hastaların normal popülasyonun üzerinde anksiyeteye sahip olduğu bilinmektedir. Bu çalışmanın amacı, egzersiz tedavine dirençli tek taraflı PFAS hastalarının anksiyeteyi azaltıcı tıbbi hipnoz uygulaması ile tedavi edilebilirliklerinin incelenmesi, proprioception ve KsEMG ile ölçülebilen PFAS semptomların yoğun dikkat hali olan tıbbi hipnoz altında ortadan kalkıp kalkmadığının incelenmesidir.
Özet (Çeviri)
Irmak, R. Investigation of knee proprioception and quadriceps muscle surface EMG responses of patients with unilateral patellofemoral pain syndrome who have resistance to exercise program under medical hypnosis., Hacettepe University, Institute of Health Sciences, Program of Sports Physical Therapy, PhD Dissertation, Ankara, 2012. Patellofemoral pain syndrome (PFPS) is a common pathology in adolescents and young adults with unknown pathology and there is also no agreement on classification and treatment protocols of the PFPS. It is known that unilateral PFPS patient?s uninvolved knee shows symptoms like involved knee because of a mechanism in spinal cord or higher levels. In addition, it is not possible to obtain success in treatment of some PFPS patients. It is known that these patients have higher anxiety scores then normal population. The purpose of this study is to investigate the treatment possibility of patients with unilateral patellofemoral pain syndrome, who have resistance to physical exercise programs, by an anxiety inhibitory medical hypnosis application; and the investigation of PFPS symptoms measured by KsEMG under medical hypnosis. At the end of a 12 week treatment program clinically and statistically significant changes were observed in terms of muscle force (15-17 kg), proprioception tests (1,63°-2,59°), Kujala (47 %), STAI (16 %) and VAS (42 %). As a result, symptoms of PFPS patients, who have joined physiotherapy and rehabilitation program at least three times in last five years, could be controlled by a supplement method which can suppress the anxiety of patients. Future studies may focus on treatment of PFPS patients with physical therapy and other psychotherapies and effectiveness of these therapies.