Obstrüktif uyku apne sendromlu hastalarda inspiratuar kas eğitimi ve orofarengeal egzersiz eğitiminin etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of inspiratory muscle training and oropharyngeal exercise training in patient with obstuctive sleep apnea syndrome
  1. Tez No: 319090
  2. Yazar: NUREL BELLUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Kardiyoloji, Physical Medicine and Rehabilitation, Cardiology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyopulmoner Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bellur, N., Obstrüktif Uyku Apne Sendromlu Hastalarda İnspiratuar Kas Eğitimi ve Orofarengeal Egzersiz Eğitiminin Etkilerinin Karşılaştırılması, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Kardiyopulmoner Rehabilitasyon Programı, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2012. Çalışmanın amacı, obstrüktif uyku apne sendromlu (OUAS) hastalarda inspiratuar kas eğitimi (İKE) ve orofarengeal egzersizlerin (OE) hastalık şiddeti , horlama, gündüz uykululuk hali, solunum kas kuvveti ve uyku kalitesi üzerine etkilerinin karşılaştırılmasıdır.çalışmamız randomize kontrollü çalışmadır. Çalışmaya klinik olarak stabil 41 OUAS olgu alındı. Olgular randomize olarak üç gruba ayrıldı. İnspiratuar kas eğitim grubuna, 12 haflatık inspiratuar kas eğitim programı, maksimal inspiratuar basınçın (MIP) %30-80'inde eşik yükleme aletiyle günde 30 dk, 7 gün/hafta uygulandı. OE grubuna, orofarengeal egzersiz fizyoterapist eşliğinde günde 1 saat, 5 gün/hafta toplam 12 hafta uygulandı. Kontrol grubuna ise standart medikal tedavi uygulandı fakat herhangi bir fizyoterapi eğitim verilmedi. Hastalık semptomları, solunum kas kuvveti, solunum fonksiyonları, egzersiz kapasitesi, uyku kalitesi, gündüz uykululuk hali, yaşam kalitesi, horlama, polisomnografi ile uyku değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Bellur, N., Comparison of the Effects of Inspiratory Muscle Training and Oropharyngeal Exercise Training in Patient with Obstuctive Sleep Apnea Syndrome, Institute of Health Sciences, Cardiopulmonary Rehabilitation Program, Master Thesis, Ankara, 2012. The purpose of this study was to to compare the effects of inspiratory muscle training (IMT) and oropharyngeal exercises (OE) on severity of the disease, snoring, daytime sleepiness, respiratory muscle strength and sleep quality in patients with obstructive sleep apnea syndrome (OSAS).our study is randomized controlled trial study. Fourty-one clinically stabil subjects with OSAS were included in this study. Subjects were divided randomly into three groups. The patients in IMT group underwent a 12 week inspiratory muscle training programme using threshold loading device by performing 30 minutes per day 7 days per week to 30-80% of their maximal inspiratory pressures (MIP). Orofarangeal exercises were applied by performing with physiotherapist 1 hour per day, 5 days/week for total 12 weeks in OE group. The control group underwent the standard medical treatment but any physiotherapy training given. Sleep were evaluated with disease symptoms, respiratory muscle strength, pulmonary functions, exercise capacity, sleep quality, daytime sleepiness, quality of life, snoring, and polysomnography.