Kronik boyun ağrısı olan obstruktif uyku apne sendromlu hastalarda telerehabilitasyon tabanlı egzersiz eğitiminin ağrı, postür, uyku ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
Effectiveness of the exercise program applied by telerehabilitation method on pain, posture, sleep and quality of life in patients with obstructive sleep apnea syndrome and chronic neck pain
- Tez No: 957533
- Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM SALIK ŞENGÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Kronik boyun ağrısı (KBA) olan obstruktif uyku apne sendromlu (OUAS) erkeklerde egzersiz programına ek olarak yapılan inspiratuar kas eğitiminin (İKE), ağrı, postür, uyku ve yaşam kalitesi üzerine etkisinin araştırılması amacıyla planlandı. Yirmi iki KBA olan OUAS'lı erkek hasta sekiz hafta boyunca fizyoterapi programı almak üzere çalışmaya dahil edildi. Egzersiz grubuna (n=11) germe egzersizler ve serviko-skapula-torasik kuvvetlendirme egzersizleri içeren egzersiz programına ek olarak solunum kas eğitim cihazı ile İKE verilirken, kontrol grubuna (n=11) tek başına solunum kas eğitim cihazı ile İKE verildi. Sonuç ölçümlerimiz, boyun ağrısı (vizüel analog skala-VAS, ağrı basınç eşiği-ABE) ve psikososyal karakteristikler (boyun ağrısına özgü yeti yitimi-BÖİ, kinezyofobi-TKÖ, depresyon-BDA), solunum fonksiyonu ile ilişkili ölçümler (inspiratuar/ekspiratuar kas kuvveti-MİP ve MEP; solunum fonksiyon testi- FEv1, FVC, FEV1/FVC,PEF) ve boyun bölgesi ile ilişkili biyomekanik değerlendirmeler (servikal eklem hareket açıklıkları- EHA; kraniovertebral fleksiyon ve torakal kifoz açıları-KVF,TKA; boyun fleksör kas enduransı; servikal eklem repozisyon hatası-ERH; EPWORTH uykululuk skalası-EUS; uyku kalitesi-FOSQ-Tr ve genel sağlıkla ilişkili yaşam kalitesi- WHOQOL_BREF) idi.
Özet (Çeviri)
This study was designed to investigate the effect of inspiratory muscle training (IMT) in addition to exercise program on pain, posture, sleep and quality of life in obstructıve sleep apnea syndrome (OSAS) men with chronıc neck paın (CNP). Twenty-two male OSAS patients with CNB were included in the study and participated in an eight-week physiotherapy program. The exercise group (n=11) received IMT using a respiratory muscle training device, in addition to a exercise program that included stretching and cervico-scapulo-thoracic strengthening exercises. In contrast, the control group (n=11) received IMT using the respiratory muscle training device alone. Our outcome measures included assessments neck pain (visual analog scale-VAS, pain pressure threshold- PPT) and psychosocial characteristics (neck disability-NDI, kinesiophobia TSK, depression-BDI), respiratory function-related measures (inspiratory/expiratory muscle strength-MIP and MEP; pulmonary function test-FEV1, FVC, FEV1/FVC, PEF) and biomechanical assessments related to the cervical region (cervical range of motion- ROM; craniovertebral flexion and thoracic kyphosis angles-CVF, TKA; neck flexor muscle endurance; cervical joint reposition error-JRE; EPWORTH sleepiness scale ESS; sleep quality-FOSQ-Tr and general health-related quality of life- WHOQOL_BREF).