Pelvik asimetri ile lomber skolyozun ilişkisi
The relationship between pelvic asymmetry and lumbar scoliosis
- Tez No: 319116
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK BERK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZETAmaçBu çalışmanın amacı pelvik asimetri ve sakral tilt ile lomber skolyoz arasındaki iilişkiyi saptamaktır.Materyal MetodSkolyoz (SG) ve kontrol (CG) grubunda radyolojik ölçümler yapıldı (yaş aralığı 3-18). Ölçümler; tuber iskiadikumdan asetabulumun en yüksek seviyesine olan yükseklik, asetabular çatıdan iliak kanadın en yüksek seviyesine olan yükseklik, Cobb açısı, sakral tilt açısı, L4 tilt açısı. kontrol grubu için 700 pelvis grafisi tarandı. Deformitesi olmayan, konjenital herhangi bir hastalığı bulunmayan, referans noktaların net olarak görülebildiği 89 adet grafi çalışmaya dahil edildi. Pelvik rotasyon etkisini ortadan kaldırmak için midsakral hattan gözyaşı figurüne uzaklık sağ ve sol taraf oranlandı.1,05'ten büyük ve 0,95'ten küçük olanlar çalışmadan çıkarıldı. Yaş ve cinsiyet faktörünü ortadan kaldırmak için skolyoz grubundan 40, Kontrol grubundan yaş dağılımları dengelenmiş (%95 güven aralığında) 40 kız çalışmaya dahil edildi. Bütün değişkenler konkav/konveks ilia(asetabular çatı- iliak kanat yüksekliği, tuber iskiadikum-iliak kanat yüksekliği, tuber iskiadikum- asetabular çatı yüksekliği) şeklinde kaydedildi. Kontrol grubu için sol taraf konveks kabul edildi. Korelasyon analizleri için konkav/konveks oranları kullanıldı. Oranlar, sakral tilt, L4 tilt ve Cobb ölçümleri istatistiksel analizde kullanıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARYObjectives:The aim of this study is to determinate the relationship between pelvic asymmetry and sacral tilt with lumbar scoliosis.Methods:Radiographic measurements were done on control (3-18 years of age) (CG) and scoliotic (SG) subjects. Measurements included: Iliac wing height from tuber ischiadicum to upper most level of iliac wing, acetabular roof to upper most level of iliac wing, Cobb angles, L4 tilt, sacral tilt. In CG 700 child pelvis X-Rays were analysed. 89 pelvis X-Rays without any deformity, congenital disease and reference points clearly visible were included. All pelvic X-rays with suspected rotation according to symmetry measurements (midsacral line to teardrop distance ratio > 1,05 or